Elementy służebności przesyłu

Instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego prawodawstwa stosunkowo niedawno i wciąż jeszcze podlega wielu interpretacjom i utrwalaniu linii orzeczniczej sądów. Warto mieć to na uwadze rozpatrując swoją sprawę, gdyż otwiera to nie tylko możliwości na zupełnie odmienne rozstrzygnięcia w podobnych przypadkach, ale także stwarza okazję to odnajdywania zupełnie nowych zastosowań tych przepisów.

Gamma - Elementy służebności przesyłu
  Ponadto trzeba pamiętać, że nieznajomość części przepisów dotyczących służebności przesyłu może być zbawienne, o ile dotyczy przedsiębiorcy przesyłowego z którym staramy się ustanowić zadowalające nas warunki służebności.

  Polskie prawodawstwo zostało wzbogacone o instytucję służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku. Stało się to wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego. Głównym założeniem tej zmiany było przede wszystkim to, by uregulować relacje na linii przedsiębiorcy przesyłowi a właściciele nieruchomości, z których korzystają konkretni przedsiębiorcy.

  Brak unormowań w tym zakresie prowadził często do powstawania różnego rodzaju nieprawidłowości, które kończyły się przed sądami, które również w dużym stopniu miały związane ręce z racji braku odpowiednich przepisów w tym zakresie.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

   
  W myśl nowych przepisów trzeba jasno wskazać, że wszelkie istniejące do tej pory instalacje, urządzenia czy inne elementy przesyłowe, które znajdowały się na nieruchomości nie należącej do przedsiębiorcy przesyłowego były tam umieszczone bezumownie.

  Tym samym miało miejsce tak zwane bezumowne korzystanie. Idąc dalej trzeba wskazać, że tak forma korzystania z naszej działki uniemożliwia nam uzyskiwanie przychodów z tego tytułu.

  Co więcej korzyści te zwyczajnie sią nam należą. Każdy właściciel nieruchomości otrzymuje zatem prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z naszej nieruchomości. Trzeba tu jednak pamiętać, że okres przedawnienia wynosi tutaj lat 10, chyba że dotyczy działalności gospodarczej wtedy wynosi on lat 3.

   

  Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

   

  Ponadto trzeba pamiętać, że obok wynagrodzenia właściciele nieruchomości mają także prawo do otrzymania odszkodowania. Jest ono związane z powstaniem szkód zarówno podczas samej budowy instalacji, jaki w trakcie ich trwania w czasie.

  Szczegóły dotyczące wyliczania wysokości zarówno wynagrodzenia, jak i odszkodowania są stosunkowo zawiłe i wciąż brak jest jednolitych wykładni co do tego, jakie stawki należy uznać za uczciwe.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.