Elementy służebności przesyłu

Instytucja służebności przesyłu została wprowadzona do polskiego prawodawstwa stosunkowo niedawno i wciąż jeszcze podlega wielu interpretacjom i utrwalaniu linii orzeczniczej sądów. Warto mieć to na uwadze rozpatrując swoją sprawę, gdyż otwiera to nie tylko możliwości na zupełnie odmienne rozstrzygnięcia w podobnych przypadkach, ale także stwarza okazję to odnajdywania zupełnie nowych zastosowań tych przepisów.

zdjęcie - Elementy służebności przesyłu
Ponadto trzeba pamiętać, że nieznajomość części przepisów dotyczących służebności przesyłu może być zbawienne, o ile dotyczy przedsiębiorcy przesyłowego z którym staramy się ustanowić zadowalające nas warunki służebności.

Polskie prawodawstwo zostało wzbogacone o instytucję służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku. Stało się to wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego. Głównym założeniem tej zmiany było przede wszystkim to, by uregulować relacje na linii przedsiębiorcy przesyłowi a właściciele nieruchomości, z których korzystają konkretni przedsiębiorcy.

Brak unormowań w tym zakresie prowadził często do powstawania różnego rodzaju nieprawidłowości, które kończyły się przed sądami, które również w dużym stopniu miały związane ręce z racji braku odpowiednich przepisów w tym zakresie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

 
W myśl nowych przepisów trzeba jasno wskazać, że wszelkie istniejące do tej pory instalacje, urządzenia czy inne elementy przesyłowe, które znajdowały się na nieruchomości nie należącej do przedsiębiorcy przesyłowego były tam umieszczone bezumownie.

Tym samym miało miejsce tak zwane bezumowne korzystanie. Idąc dalej trzeba wskazać, że tak forma korzystania z naszej działki uniemożliwia nam uzyskiwanie przychodów z tego tytułu.

Co więcej korzyści te zwyczajnie sią nam należą. Każdy właściciel nieruchomości otrzymuje zatem prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z naszej nieruchomości. Trzeba tu jednak pamiętać, że okres przedawnienia wynosi tutaj lat 10, chyba że dotyczy działalności gospodarczej wtedy wynosi on lat 3.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

 

Ponadto trzeba pamiętać, że obok wynagrodzenia właściciele nieruchomości mają także prawo do otrzymania odszkodowania. Jest ono związane z powstaniem szkód zarówno podczas samej budowy instalacji, jaki w trakcie ich trwania w czasie.

Szczegóły dotyczące wyliczania wysokości zarówno wynagrodzenia, jak i odszkodowania są stosunkowo zawiłe i wciąż brak jest jednolitych wykładni co do tego, jakie stawki należy uznać za uczciwe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.