Ponadto trzeba pamiętać, że nieznajomość części przepisów dotyczących służebności przesyłu może być zbawienne, o ile dotyczy przedsiębiorcy przesyłowego z którym staramy się ustanowić zadowalające nas warunki służebności.
Polskie prawodawstwo zostało wzbogacone o instytucję służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku. Stało się to wskutek nowelizacji kodeksu cywilnego. Głównym założeniem tej zmiany było przede wszystkim to, by uregulować relacje na linii przedsiębiorcy przesyłowi a właściciele nieruchomości, z których korzystają konkretni przedsiębiorcy.
Brak unormowań w tym zakresie prowadził często do powstawania różnego rodzaju nieprawidłowości, które kończyły się przed sądami, które również w dużym stopniu miały związane ręce z racji braku odpowiednich przepisów w tym zakresie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
W myśl nowych przepisów trzeba jasno wskazać, że wszelkie istniejące do tej pory instalacje, urządzenia czy inne elementy przesyłowe, które znajdowały się na nieruchomości nie należącej do przedsiębiorcy przesyłowego były tam umieszczone bezumownie.
Tym samym miało miejsce tak zwane bezumowne korzystanie. Idąc dalej trzeba wskazać, że tak forma korzystania z naszej działki uniemożliwia nam uzyskiwanie przychodów z tego tytułu.
Co więcej korzyści te zwyczajnie sią nam należą. Każdy właściciel nieruchomości otrzymuje zatem prawo do otrzymania wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z naszej nieruchomości. Trzeba tu jednak pamiętać, że okres przedawnienia wynosi tutaj lat 10, chyba że dotyczy działalności gospodarczej wtedy wynosi on lat 3.
Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich:
Wybierz nasze szkolenia.
Ponadto trzeba pamiętać, że obok wynagrodzenia właściciele nieruchomości mają także prawo do otrzymania odszkodowania. Jest ono związane z powstaniem szkód zarówno podczas samej budowy instalacji, jaki w trakcie ich trwania w czasie.
Szczegóły dotyczące wyliczania wysokości zarówno wynagrodzenia, jak i odszkodowania są stosunkowo zawiłe i wciąż brak jest jednolitych wykładni co do tego, jakie stawki należy uznać za uczciwe.