Energetyka to podstawa
Energetyka jest podstawą każdego państwa i celem każdego rządu. Konieczne w tym celu jest wprowadzanie odpowiednich ustaw i rozporządzeń. Mają one mówić o zrównoważonym rozwoju energetycznym oraz planowanych inwestycjach. Wszytko po to aby gospodarka każdego kraju była niezależna od innych.
Prawo energetyczne mówi o wykorzystaniu źródeł odnawialnych w kraju, rodzaju inwestycji jakie można i należało by wprowadzić oraz czego należy przestrzegać.
W tym dokumencie znajdziemy również obowiązki firm energetycznych i zakres ich działań. Są tam również kwestie związane z użytkownikami tej energii.
Ponadto ustawa podejmuje zagadnienia związane z przepisami Unijnymi i w taki sposób je dostosowuje aby były zgodne. W ustawie tej wyjaśnionych jest również kilka istotnych definicji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Pierwszy z nich to definicja dystrybucji. Jest to transport energii sieciami energetycznymi w celu dostarczenia ich do odbiorcy z wyłączeniem sprzedaży.
Definicja obrotu to natomiast działalność zajmująca się sprzedażą.
Sieć przemysłowa to natomiast sieć elektroenergetyczna wysokiego lub średniego napięcia.
Odbiorca natomiast to osoba która pobiera energie na podstawie umowy.
Jednak jak każda ustawa tak i ta wymagała zmian. Uchwalono więc kilka poprawek.
Pierwszą z nich jest sprzedaż rezerwowa. Są to tacy sprzedawcy którzy zaopatrują klientów których dostawcy nie mogli się wywiązać z umów. Do tej pory jednak rynek ten był dość nieuregulowany prawnie co powodowało wiele kontrowersji i problemów prawnych.
W świetle prawa musi to być osoba która posiada koncesję na sprzedaż energii czy paliw gazowych. Ponadto jego oferta musi być wystarczająco jasna i klarowana.
Projekt ustawy przewiduje wdrożenie unijnych Kodeksów Sieci i Wytycznych. Podstawowe wymogi ogólnego stosowania odnoszą się wyłącznie do nowych przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci.
Wprowadzono również zmiany dotyczące węgla i sposobów ogrzewana i produkcji energii za jego pomocą. Wszystkie te zmiany mają za zadanie zabezpieczać energetykę państwa ale i chronić ekologię i konsumentów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje