Informacje dla inwestorów
Od stycznia wprowadzono wiele zmian w ustawie prawo budowlane, która reguluje dość szczegółowo zasady wznoszenia budynków, ich remontowania i wielu podobnych prac.
Ze względu na bardzo dużą ilość zmian dla osób które na co dzień stosują prawo budowlane szkolenie będzie z pewnością najlepszym wyjściem na zapoznanie się ze zmianami i dokładne ich zrozumienie w krótkim czasie. Tych zaś jest bardzo dużo, i w znacznej części ułatwiają inwestorom prowadzenie prac.
Do tych zmian, które wymieniane są jako najważniejsze zalicza się przede wszystkim te, które dotyczą kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę. Przed nowelizacją ustawy były one niezbędne nawet wówczas, gdy ktoś zamierzał postawić altankę w ogrodzie czy garaż wolnostojący. Po nowelizacji tego typu inwestycje są zwolnione z konieczności uzyskiwania pozwolenia.
Należą do nich wspomniane wcześniej garaże, altanki czy też budynki gospodarcze o powierzchni do 35 mkw. Tak samo budowa basenu czy ozdobienie ogrodu oczkiem wodnym nie wymaga uzyskania zezwolenia, jeżeli ich powierzchnia nie przekroczy 50 mkw.
Duże zmiany pojawiły się także w kwestii realizacji zjazdów na posesje. Wcześniej konieczne było uzyskanie zezwolenia na budowę, a także na remont znajdującej się na nich nawierzchni.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Obecnie zniesiono konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę, jedynie zjazdy z dróg krajowych i wojewódzkich wymagają zgłoszenia chęci realizacji prac. Tutaj inwestorzy także mają niespodziankę, w postaci skróconego okresu na uzyskanie tak zwanej niemej zgody.
Wcześniej należało czekać 30 dni na możliwość rozpoczęcia prac, obecnie termin na wniesienie uwag do zgłaszanych robót wynosi jedynie 21 dni.
Również remontowanie wielu obiektów będzie o wiele łatwiejsze. Nie ma bowiem konieczności
uzgadniania i zgłaszania prac remontowych, jeżeli nie obejmują one ścian zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków.
Wcześniej w podobnej sytuacji należało uzyskać zezwolenie jak również zgłaszać, w zależności od charakteru obiektu, chęć ich przeprowadzenia.