Jak dbać o czystość w produkcji medycznej?

Produkcja medyczna stanowczo rządzi się pewnymi swoimi prawami – wszelkie kryteria, normy i standardy są tutaj znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych gałęziach czy rodzajach przemysłu. Jak dbać o taką czystość w laboratorium badawczym i ogólnie w produkcji medycznej?

zdjęcie - (the_title())


Jak dbać o czystość w produkcji medycznej?

Produkcja medyczna stanowczo rządzi się pewnymi swoimi prawami - wszelkie kryteria, normy i standardy są tutaj znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych gałęziach czy rodzajach przemysłu. Jak dbać o taką czystość w laboratorium badawczym i ogólnie w produkcji medycznej?

Właściwe szkolenia - to podstawa wiedzy

Oczywiście jednak brak tu tak dokładnie miejsca na to, aby wszystko opisać. Osoby, które w branży, które bezpośrednio będą odpowiadały za zachowanie czystości oraz odpowiednio wysokiej jakości powinny stanowczo zainwestować w bardzo konkretne szkolenia właśnie z tych zakresów. Poniżej jednak przedstawimy mniej więcej, jak powinno wyglądać dbanie o czystość w zakresie produkcji medycznej.

Czystość a dokumentacja gmp

Warto jednak podkreślić, że to nie jest tak, że każde laboratorium określa zupełnie na własną rękę, w jaki sposób będzie dbało o czystość. Istnieją bowiem pewne standardy, których zdecydowanie lepiej jest się trzymać, ponieważ wiele z nich wymaganych jest już prawem. Co to będzie dokładniej? Otóż zasady czystości i jakości w laboratorium określa choćby GMP, w tym aneks 15 GMP, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, BHP, GHP i wiele innych.

Czystość w produkcji medycznej

Wróćmy jednak do tego, jak zachowywana jest taka czystość w produkcji medycznej. Otóż trzeba podkreślić, że czystość ma tu kilka swoich aspektów. Mianowice będziemy musieli na pewno zadbać o czystość w jej wymiarze stricte mikrobiologicznym - czy nie doszło do niekontrolowanego namnażania się bakterii, czy substancje stwarzające zagrożenie biologiczne są właściwie przechowywane itp.

Dalej czystość oznacza także naprawdę dość prostą rzecz - a mianowicie w laboratorium ma być po prostu czysto, czyli ma być wysprzątane - oczywiście przy użyciu odpowiednik środków. Sprzęt, którego używamy, musi być czysty.

Oprócz tego jeszcze czystość oznacza brak skażenia środowiska i kilka innych spraw. Narzędziem, które pomaga nam dobrze określić procedury zapewniające czystość jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.