Jak dbać o higienę laboratorium badawczego?

Laboratorium badawcze – kiedy wypowiadamy te słowa, wiele osób myśli od razu o dość kosmicznym widoku, jakim są pracownicy w kombinezonach ciśnieniowych pracujący w specjalnych komorach.

zdjęcie - (the_title())


Jak dbać o higienę laboratorium badawczego?

Laboratorium badawcze - kiedy wypowiadamy te słowa, wiele osób myśli od razu o dość kosmicznym widoku, jakim są pracownicy w kombinezonach ciśnieniowych pracujący w specjalnych komorach. Tak jednak wygląda rzeczywistość tzw. cleanroomów. Oczywiście nie każde laboratorium musi tak bardzo dbać o czystość i higienę, niemniej jednak są to naprawdę dwa bardzo ważne zagadnienia.

Czystość i higiena w laboratorium

Od nich też w zasadzie zaczniemy ten artykuł. Jak o nie dbać? Dość ważną kwestią w tym zakresie szczególnie określenie właściwej klasy czystości oraz klasy mikrobiologicznej. Chodzi tu o to, że do każdej takiej klasy zostało dokładnie określone, z czym tam można pracować, z czym nie i jakie procedury powinny być zastosowane.

GMP i standardy

Oczywiście w zakresie pracy w laboratorium badawczym szczególnie istotne są właśnie zasady GMP, czyli inaczej dobrej praktyki produkcyjnej. Określają one właśnie pewne procedury i standardy, jakie muszą być wykonane, żeby zadbać o jak najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo wytwarzanych produktów.

Szczególnie istotny jest tutaj aneks 15 GMP określający zasady walidacji oraz klasyfikacji poszczególnych surowców. Dalej trzeba jeszcze wspomnieć o prawie farmaceutycznym. Obowiązkowo wprowadza się także audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Regulamin i higiena w laboratorium badawczym

Na sam koniec należy podkreślić, że w oparciu o wszystkie wymienione powyżej dokumenty itp. określany jest dla każdej pracowni jej regulamin.

Oprócz tego, jak się tam poruszać, w jaki sposób odhaczać swoją obecność w pracy, muszą również zostać tam określone dokładnie wszelkie informacje odnośnie właśnie tego, w jaki sposób odbywa się dbanie o higienę, jakie środki czystości mogą być używane do jakich powierzchni, na co trzeba zwrócić uwagę, jak należy odkażać poszczególne elementy laboratorium, co się liczy...

Te wszystkie elementy są naprawdę bardzo istotne - w laboratorium badawczym do tego stopnia pracuje się z niebezpiecznymi substancjami, że nawet użycie niewłaściwego płynu do blatu może mieć swoje konsekwencje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma jest firmą szkoleniowo-doradczą, która oferuje szkolenia farmaceutyczne, szkolenia kosmetyczne, szkolenia mikrobiologiczne dla Właścicieli i Pracowników Aptek, Sieci Aptecznych oraz Hurtowni Farmaceutycznych we wszystkich obszarach działalności.

Nasi eksperci są praktykami z wieloletnim doświadczeniem, opartym na bogatym przygotowaniu merytorycznym - by w pełni wspierać rozwój Pracowników Aptek, co przekłada się na możliwy do zmierzenia zwrot z inwestycji szkoleniowej.

Sprawdź nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.