Kto powinien dbać o nadzór nad łańcuchem dostaw w farmacji?
Lekarstwa są produktem, od którego każdy klient wymaga działania poprawiającego stan jego zdrowia. Każdy lek posiada substancje aktywną, która posiada odpowiedni mechanizm działania na procesy zachodzące w naszym organizmie.
Właśnie z tego powodu tak ważne jest zachowanie odpowiedniej uwagi w trakcie całego procesu tworzenia leku, aby był on w pełni bezpieczny dla pacjentów go zażywających. Również praca z substancjami aktywnymi musi być odpowiednio zaplanowana, ponieważ każda z nich posiada inne właściwości i wymaga innych warunków przechowywania, z tego względu osoby odpowiedzialne za kontrolę tych substancji posiadają bardzo ważne zadanie.
Duże znaczenie ma również łańcuch dostaw substancji czynnych. Dzięki prawidłowemu zaplanowaniu etapów dostarczania poszczególnych elementów leku możemy mieć pewność, że każda z nich będzie na jak najwyższej jakości. Za prowadzenie takiego planowania odpowiedzialne powinny być zatem osoby z wysokim doświadczeniem i wiedza.
Powinny one również przejść szkolenie analiza ryzyka, dzięki której będą mogły one zmniejszyć ryzyko uszkodzenia lub zanieczyszczenia substancji aktywnych wykorzystywanych w produkcji danego preparatu. Osoby te odpowiedzialne są nie tylko za planowanie i kontrolę, ale również za wprowadzanie nowych działań, które mają zmniejszyć ryzyko skażenia.
Muszą być to więc osoby z odpowiednią inicjatywą oraz chęcią do poprawy pracy z fabryce. Ich praca ma bowiem ogromne znaczenie dla funkcjonowania całej fabryki oraz dla produktów, które później trafiają do klientów.
Na stanowisku takim powinny być osoby, które od wielu lat pracują przy wyrobie leków i dzięki temu mają ogromną wiedzę i doświadczenie, Dobrze jeśli mają one wiedzę na temat poszczególnych substancji aktywnych, ponieważ ułatwi im to wykonywanie powierzonych im zadań.
Według nas warto na miejsce to zatrudniać osoby po studiach medycznych, ponieważ będą oni mieli profesjonalną wiedzę na temat poszczególnych elementów produkcji leku oraz jego działania na organizm człowieka.