Jak interpretować wynik badania mikrobiologicznego?

Bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa w zasadzie w każdym laboratorium badawczym. W jaki jednak sposób należy dbać o takie bezpieczeństwo? Jakie mogą być skutki nieprzestrzegania zaleceń?

zdjęcie - (the_title())


Jak interpretować wynik badania mikrobiologicznego?

Bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa w zasadzie w każdym laboratorium badawczym. W jaki jednak sposób należy dbać o takie bezpieczeństwo? Jakie mogą być skutki nieprzestrzegania zaleceń? W ogóle to jakie zalecenia powinny być przestrzegane? Poniżej powiemy o tym kilka słów...

Laboratorium badawcze - specyfika pracy

Przede wszystkim warto powiedzieć nieco o tym, jak w ogóle wygląda praca w takim laboratorium. Otóż na pewno do czynienia tutaj mamy z różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami. To jednak nie wszystko.

Koszt popełnienia błędu w takim laboratorium nie sprowadza się tak po prostu do wadliwej partii produktów - niestety może skazić środowisko i zagrozić życiu i zdrowiu ludzkiemu. Dlatego też tak szczególnie istotne jest to, aby w laboratorium zachować idealną wręcz czystość zarówno w kwestiach higienicznych jak i mikrobiologicznych. Ponadto należy zachować sprzęt oraz odczynniki w idealnym stanie.

Aneks 15 GMP oraz środki bezpieczeństwa

Jakie dokumenty określają, co trzeba robić, aby zachować właściwe bezpieczeństwo w laboratorium? Standardowo jest to GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej. Szczególnie zaś należy zwrócić uwagę na aneks 15 GMP określający zasady kwalifikacji oraz walidacji poszczególnych procesów.

Na ich podstawie oraz mając na uwadze specyfikę danych produktów i charakterystykę postępowania z nimi, ustalany jest regulamin pracowni, określający jakie dokładnie procedury kiedy powinny zostać wykonane np. audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Badania mikrobiologiczne w laboratorium

Warto jeszcze podkreślić, że integralną częścią kontroli przeprowadzanych w laboratorium są oczywiście badania mikrobiologiczne. Na czym one polegają? Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w istocie dzielą się one na naprawdę wiele bardzo różnych kategorii. I tak wyróżniamy między nimi badania produktów, sprzętów, składników i wielu innych.

Dzisiaj standardem już jest to, że te testy są bardzo dokładne. Jak zaś należy je interpretować? Zasadniczo każdy test ma określone dokładnie swoje normy, które musimy wziąć pod uwagę podczas interpretacji, a także całkiem jasno podaje, w przypadku jakiego wyniku jakie procedury należy zastosować.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.

Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.

Poznaj nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.