Jak interpretować wynik badania mikrobiologicznego?
Bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa w zasadzie w każdym laboratorium badawczym. W jaki jednak sposób należy dbać o takie bezpieczeństwo? Jakie mogą być skutki nieprzestrzegania zaleceń?

Jak interpretować wynik badania mikrobiologicznego?
Bezpieczeństwo to sprawa priorytetowa w zasadzie w każdym laboratorium badawczym. W jaki jednak sposób należy dbać o takie bezpieczeństwo? Jakie mogą być skutki nieprzestrzegania zaleceń? W ogóle to jakie zalecenia powinny być przestrzegane? Poniżej powiemy o tym kilka słów…
Laboratorium badawcze – specyfika pracy
Przede wszystkim warto powiedzieć nieco o tym, jak w ogóle wygląda praca w takim laboratorium. Otóż na pewno do czynienia tutaj mamy z różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami. To jednak nie wszystko.
Koszt popełnienia błędu w takim laboratorium nie sprowadza się tak po prostu do wadliwej partii produktów – niestety może skazić środowisko i zagrozić życiu i zdrowiu ludzkiemu. Dlatego też tak szczególnie istotne jest to, aby w laboratorium zachować idealną wręcz czystość zarówno w kwestiach higienicznych jak i mikrobiologicznych. Ponadto należy zachować sprzęt oraz odczynniki w idealnym stanie.
Aneks 15 GMP oraz środki bezpieczeństwa
Jakie dokumenty określają, co trzeba robić, aby zachować właściwe bezpieczeństwo w laboratorium? Standardowo jest to GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej. Szczególnie zaś należy zwrócić uwagę na aneks 15 GMP określający zasady kwalifikacji oraz walidacji poszczególnych procesów.
Na ich podstawie oraz mając na uwadze specyfikę danych produktów i charakterystykę postępowania z nimi, ustalany jest regulamin pracowni, określający jakie dokładnie procedury kiedy powinny zostać wykonane np. audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.
Badania mikrobiologiczne w laboratorium
Warto jeszcze podkreślić, że integralną częścią kontroli przeprowadzanych w laboratorium są oczywiście badania mikrobiologiczne. Na czym one polegają? Trudno na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w istocie dzielą się one na naprawdę wiele bardzo różnych kategorii. I tak wyróżniamy między nimi badania produktów, sprzętów, składników i wielu innych.
Dzisiaj standardem już jest to, że te testy są bardzo dokładne. Jak zaś należy je interpretować? Zasadniczo każdy test ma określone dokładnie swoje normy, które musimy wziąć pod uwagę podczas interpretacji, a także całkiem jasno podaje, w przypadku jakiego wyniku jakie procedury należy zastosować.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.
Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.
Poznaj nasze szkolenia:
Incoterms 2020®
Szkolenie incoterms 2020® nauczy Uczestnika dokonać wyboru prawidłowej reguły Incoterms®, z uwzględnieniem specyfiki towaru i gałęzi transportu, w kontraktach eksportowych i importowych. Pozwoli to na…Walidacja czyszczenia, wytyczne dotyczące instalacji myjących
Praktyczne omówienie Aneksu 15 GMP – zmiany w podejściu do walidacji z naciskiem dotyczącym m.in. wyznaczania limitów pozostałości w oparciu o ocenę toksykologiczną. Zapraszamy na…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej