Jak powinna wyglądać rekrutacja wewnętrzna?
Rekrutacja wewnętrzna to dość szczególny proces rekrutacji, objawiający się właśnie tym, że całość dzieje się wewnątrz firmy. Nie dajemy tu ogłoszeń o pracę, że szukamy konkretnego pracownika, często też wcale nie przeprowadzamy rozmów kwalifikacyjnych.
Kiedy przeprowadzana jest tak rekrutacja i jak w zasadzie ona powinna wyglądać? Co zrobić, aby odnieść sukces w takich szkoleniach?
Na początek - specyfika rekrutacji wewnętrznej
Dzisiaj w XXI wieku praca wygląda nieraz naprawdę bardzo specyficznie. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, że często formowane są zespoły projektowe, które po ukończeniu danego zadania są rozwiązywane. Wiele także dzisiaj się mówi o szukaniu naturalnych uzdolnień danego kandydata.
Nie raz okazywało się, że przykładowo świetny specjalista od reklamy, hobbystycznie zajmujący się rysunkiem, może być po drobnym przeszkoleniu doskonałym grafikiem reklamowym. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że zasadniczo firmie bardziej opłaca się zmienić stanowisko pracy pracownikowi, który już zna daną firmę, niż przyjmować kolejną osobę i od nowa ją szkolić.
Wziąwszy to wszystko pod uwagę, okazuje się właśnie, że rekrutacja wewnętrzna jest doskonałym pomysłem.
Szkolenia z rekrutacji wewnętrznej
No właśnie - jednak rekrutacja wewnętrzna nie jest wcale taką prostą sprawą. Pomogą nam oczywiście w tym szkolenia z zakresu takiej rekrutacji, niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę, że szczególną uwagę należy na pewno tu zwrócić na pewne umiejętności psychologiczne - wyłapywania talentów, umiejętności niejako przestawiana pracowników na stanowiskach, najlepszego wykorzystania ich naturalnego potencjału. Na pewno nie są to łatwe zadania.
Szkolenia pomocnicze
Warto jeszcze wiedzieć, że w przeprowadzeniu rekrutacji wewnętrznej na pewno pomogą nam takie kursy jak szkolenie prawo pracy czy Excel w HR. Dzięki nim na pewno dowiemy się, jak efektownie i dobrze zarządzać naszą firmą, przeprowadzać konieczne analizy statystyczne oraz wszelkie działania podporządkowywać prawu pracy.