Jak rozwijać wiedzę z zakresu prawa pracy?

Wszelkie kwestie dotyczące zasad podejmowania oraz wykonywania pracy zostały przez ustawodawcę określone w szczegółowych przepisach prawnych. Dokumentem, który dokładnie poznać powinien każdy pracownik i pracodawca jest Kodeks pracy. Kodeks pracy wyznacza standardy zatrudnienia.

zdjęcie - (the_title())


Jak rozwijać wiedzę z zakresu prawa pracy?

Wszelkie kwestie dotyczące zasad podejmowania oraz wykonywania pracy zostały przez ustawodawcę określone w szczegółowych przepisach prawnych. Dokumentem, który dokładnie poznać powinien każdy pracownik i pracodawca jest Kodeks pracy. Kodeks pracy wyznacza standardy zatrudnienia.

Jest w nim mowa zarówno o prawach jak i obowiązkach obydwu stron - pracownika i pracodawcy. Można w Kodeksie pracy znaleźć szczegółowe wytyczne odnośnie zasad zatrudniania, sporządzania umowy o pracę czy też kwestie jej rozwiązania. Istotne jest jednak to, że przepisy zawarte w kodeksie pracy nie dotyczą wszystkich osób aktywnych zawodowe.

Jeżeli ktoś jest zatrudniony w oparciu o umowę cywilno - prawną (na przykład umowę zlecenie czy też umowę o dzieło), to nie jest chroniony przepisami prawa wynikającymi z Kodeksu pracy.

Nieznajomość prawa szkodzi

Czasem przepisy prawa można złamać zupełnie nieświadomie. Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie, że ktoś nie znał prawa. Każde wykroczenie będzie ukarane w zależności od stopnia przewinienia.

Zarówno po stronie pracodawcy jak i po stronie pracownika leży obowiązek zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Co można zrobić aby posiadać aktualną wiedzę z tych tematów? Rozwiązania są przynajmniej dwa. Jedno z nich to studiowane na własną rękę przepisów prawnych i śledzenie zmian pojawiających się w dzienniku ustaw.

Druga propozycja to udział w specjalistycznych szkoleniach podnoszących poziom kompetencji zawodowych. Wybór zależy od konkretnej osoby, jednak nie ma co ukrywać, że drugi ze wskazanych sposobów jest o wiele bardziej efektywny.

Które szkolenia cieszą się największą popularnością?

Jeżeli chodzi o zakres tematyczny szkoleń z aktualnie obowiązującego prawa pracy, to jest on niezwykle szeroki. Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się jednak następujące szkolenia: szkolenie kadry i płace oraz szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016. Pozwalają one zdobyć wiedzę przydatną na co dzień. Pracodawcą ułatwią wykonywanie ich obowiązków, natomiast pracownicy dzięki szkoleniom poznają pełny katalog przysługujących im praw.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.