Jak wygląda audyt gmp?
Zachowanie bezpieczeństwa i wysokiej jakości to zdecydowanie priorytet w zakresie zarządzania wszelkimi zakładami związanymi z szeroko pojętą branżą farmaceutyczną i kosmetologiczną. Szczególnie w tym zakresie istotne jest bardzo zachowanie standardów GMP. Do czego one tak dokładniej się odnoszą? Jak wygląda audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym? O tym powiemy za chwilę…
GMP – podstawowe informacje
Czym w ogóle jest GMP? Otóż ten skrót pochodzi z języka angielskiego i kiedy go rozwiniemy, otrzymamy dobrą praktykę produkcyjną. GMP mówiąc w skrócie jest to pewien zbiór różnych standardów odnoszących się do szeroko pojętej produkcji.
Reguluje on sposób zarządzania kontrolą i jakością produktu, określa, jak badać substraty i materiały i wiele, wiele innych. Szczególnie istotny jest tutaj aneks 15 GMP odnoszący się do walidacji i kwalifikacji.
Audyt w GMP
Jak zaś wygląda audyt i co on ma w zasadzie na celu? Otóż audyty zasadniczo możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza odnosi się do audytów wewnętrznych, czyli takich prowadzonych wewnątrz firmy przez jej pracowników.
Kto może być upoważniony do przeprowadzenia tego typu audytu? Oczywiście ta osoba musi być przeszkolona w zakresie GMP, sposobu przeprowadzania audytów oraz Prawa Farmaceutycznego. Zazwyczaj obowiązek taki powierza się pracownikom Działów: do spraw Zarządzania Jakością, do spraw Systemu Zarządzania Jakością, Zapewnienia i Kontroli Jakości.
Co więcej czasem pojawiają się osoby, który są audytorami, czyli osobami przeszkolonymi właśnie w zakresie prowadzenia różnego rodzaju audytów. Jaki jest zaś cel takiego audytu wewnętrznego? Otóż chodzi tutaj o bardzo dokładne przebadanie, czy na pewno w firmie stosowane są dokładnie praktyki GMP.
Dodatkowo jeszcze możemy wyróżnić audyt zewnętrzny, który także raz na jakiś czas należy przeprowadzać. O co w nim chodzi? Otóż tutaj przeglądu naszej firmy i stosowanej w niej standardów dokonuje już firma zewnętrzna, która siłą rzeczy jest bardziej obiektywna i ma możliwość dostrzeżenia wielu błędów.