Jak wygląda audyt gmp?

Zachowanie bezpieczeństwa i wysokiej jakości to zdecydowanie priorytet w zakresie zarządzania wszelkimi zakładami związanymi z szeroko pojętą branżą farmaceutyczną i kosmetologiczną. Szczególnie w tym zakresie istotne jest bardzo zachowanie standardów GMP.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda audyt gmp?

Zachowanie bezpieczeństwa i wysokiej jakości to zdecydowanie priorytet w zakresie zarządzania wszelkimi zakładami związanymi z szeroko pojętą branżą farmaceutyczną i kosmetologiczną. Szczególnie w tym zakresie istotne jest bardzo zachowanie standardów GMP. Do czego one tak dokładniej się odnoszą? Jak wygląda audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym? O tym powiemy za chwilę...

GMP - podstawowe informacje

Czym w ogóle jest GMP? Otóż ten skrót pochodzi z języka angielskiego i kiedy go rozwiniemy, otrzymamy dobrą praktykę produkcyjną. GMP mówiąc w skrócie jest to pewien zbiór różnych standardów odnoszących się do szeroko pojętej produkcji.

Reguluje on sposób zarządzania kontrolą i jakością produktu, określa, jak badać substraty i materiały i wiele, wiele innych. Szczególnie istotny jest tutaj aneks 15 GMP odnoszący się do walidacji i kwalifikacji.

Audyt w GMP

Jak zaś wygląda audyt i co on ma w zasadzie na celu? Otóż audyty zasadniczo możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza odnosi się do audytów wewnętrznych, czyli takich prowadzonych wewnątrz firmy przez jej pracowników.

Kto może być upoważniony do przeprowadzenia tego typu audytu? Oczywiście ta osoba musi być przeszkolona w zakresie GMP, sposobu przeprowadzania audytów oraz Prawa Farmaceutycznego. Zazwyczaj obowiązek taki powierza się pracownikom Działów: do spraw Zarządzania Jakością, do spraw Systemu Zarządzania Jakością, Zapewnienia i Kontroli Jakości.

Co więcej czasem pojawiają się osoby, który są audytorami, czyli osobami przeszkolonymi właśnie w zakresie prowadzenia różnego rodzaju audytów. Jaki jest zaś cel takiego audytu wewnętrznego? Otóż chodzi tutaj o bardzo dokładne przebadanie, czy na pewno w firmie stosowane są dokładnie praktyki GMP.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

Dodatkowo jeszcze możemy wyróżnić audyt zewnętrzny, który także raz na jakiś czas należy przeprowadzać. O co w nim chodzi? Otóż tutaj przeglądu naszej firmy i stosowanej w niej standardów dokonuje już firma zewnętrzna, która siłą rzeczy jest bardziej obiektywna i ma możliwość dostrzeżenia wielu błędów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.