Jak wygląda deklaracja podatkowa?

W świetle obowiązujących przepisów w Polsce występuje obowiązek składania deklaracji podatkowych. Konieczne jest ich składanie do właściwego Urzędu Skarbowego w wyznaczonych terminach oraz na odpowiednich formularzach.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda deklaracja podatkowa?

W świetle obowiązujących przepisów w Polsce występuje obowiązek składania deklaracji podatkowych. Konieczne jest ich składanie do właściwego Urzędu Skarbowego w wyznaczonych terminach oraz na odpowiednich formularzach.

W powszechnym rozumieniu zazwyczaj przyjmuje się, że deklaracje są to wszelkiego rodzaju informacje przekazywane organom podatkowym na ściśle określonych drukach. Takie rozumienie pojęcia deklaracji podatkowych zbieżne jest z definicją zawartą w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku zwaną ordynacja podatkowa. Artykuł 3 punkt 5 tej ustawy przez termin „deklaracja” nakazuje rozumieć również zeznania i wykazy oraz informacje, do których składania obowiązani są podatnicy, płatnicy i inkasenci.

Spora część podatników nie zdaje sobie sprawy, jak wiele różnego rodzaju deklaracji funkcjonuje w polskim systemie podatkowym. Poza wzorami deklaracji występuje wiele różnego rodzaju załączników. Z tak ogromną ilością formularzy, ma do czynienia prawie każdy księgowy. Z tego też powodu szkolenia podatkowe cieszą się podobnie jak szkolenie ppk oraz szkolenie prawo pracy ogromną popularnością. Po szkoleniu z zakresu podatków zapewne wszyscy uczestnicy będą wiedzieć jakie formularze muszą przygotować i przesłać do organów podatkowych.

Przedsiębiorcy zobowiązani są do wypełniania i przekazywania organom podatkowym przede wszystkim deklaracji na podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek VAT, podatek od czynności prawnych a także podatek od osób prawnych. Wzory deklaracji oraz terminy ich przekazywania wynikają ze stosownych przepisów prawnych ogłoszonych w Dzienniku Ustaw.

Istotnym jest aby deklaracje podatkowe zostały przekazane w ściśle określonym terminie, bowiem przekroczenie któregokolwiek z terminów grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. Obecnie system e-Deklaracje umożliwia podmiotom gospodarczym przesyłanie tych dokumentów drogą elektroniczną.

Podsumowując można powiedzieć, iż kwestie podatkowe to kluczowe zagadnienia w każdej firmie. Z tego też powodu udział pracowników działów finansowo - księgowych w szkoleniach z zakresu wszelkiego rodzaju podatków jest niezwykle ważny i zarazem konieczny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasz dział szkoleń prawnych: Szkolenia prawo

i najnowsze tematy w dziale:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.