Jak wygląda ocena ryzyka mikrobiologicznego kosmetyków?

Każdy kosmetyk, który zostaje wprowadzony na rynek, wcześniej musi przejść szereg testów potwierdzających spełnienie odpowiednich norm. Reguluje to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1223/2009.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda ocena ryzyka mikrobiologicznego kosmetyków?

Każdy kosmetyk, który zostaje wprowadzony na rynek, wcześniej musi przejść szereg testów potwierdzających spełnienie odpowiednich norm. Reguluje to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1223/2009.

Zgodnie z prawem UE każdy producent kosmetyków powinien zwrócić szczególną uwagę na warunki, w jakich produkowane są kosmetyki. Jednym z podstawowych i największych niebezpieczeństw jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Od czystości mikrobiologicznej kosmetyku zależy bowiem zdrowie jego użytkownika. Jest wiele przyczyn skażenia kosmetyków mikroorganizmami. Jak im zapobiegać? Czy przydatny będzie test ochrony przeciwdrobnoustrojowej?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne



Produkty niskiego oraz wysokiego ryzyka zanieczyszczenia mikrobiologicznego

Kosmetyki są mniej lub bardziej zagrożone zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Wszystko zależy od ich postać fizykochemicznej. Grupę produktów wysokiego ryzyka zakażeniem stanowią kosmetyki powstające na bazie wody, zawierające surowce naturalne, jak również produkty do stosowania wokół oczu. Narażone na zakażenie są emulsje, kremy do ust.

Bardziej odporne na skażenie drobnoustrojami będą produkty, które mają niewielką zawartość wody, Są to między innymi sprasowane i sypkie pudry, sole do kąpieli, aerozole, preparaty w sztyftach, jak również produkty, które zostały zapakowane w tak zwane opakowania barierowe. To one ograniczają dostęp tlenu.

Najbezpieczniejsze są kosmetyki powstałe na bazie alkoholu, czyli wszelkie dezodoranty, antyperspiranty. Bezpieczne są także kosmetyki, które składają się z surowców o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, sole kąpielowe oraz kosmetyki o niskim i wysokim pH. Jak ocenić ryzyko? Warto skorzystać z odpowiednich szkoleń. Szkolenia mikrobiologia dla firm to kompleksowa wiedza dla firm.

Normy w przemyśle kosmetycznym

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 23. 12. 2003 roku (Dz. U.Nr 9 z 2003 r.), producenci kosmetyków są zobowiązani wykonywać odpowiednie badania czystości mikrobiologicznej produktów. Należy przy tym uwzględnić normy ISO, jakie są wymagane w profesjonalnych laboratoriach.

Test ochrony przeciwdrobnoustrojowej pozwala stwierdzić, czy w danym kosmetyku znajdują się drobnoustroje, pleśnie czy droższe. Bardzo ważny jest także test konserwacji. Wprowadza się szczepy testowe do próbek gotowego produktu. Dzięki temu można uzyskać właściwy układ konserwujący, który zabezpieczy kosmetyk przez zanieczyszczeniami. Test pozwala zabezpieczyć kosmetyk od ryzyka zakażenia już na etapie produkcji i użytkowania.

Bezpieczeństwo mikrobiologiczne a normy produkcyjne.

Wysoka dbałość o czystość mikrobiologiczną kosmetyków to bezpieczeństwo korzystania z nich przez konsumentów, a samo potwierdzenie przez producenta czystości mikrobiologicznej kosmetyków jest gwarancją bezpiecznego produktu. Ocena ryzyka mikrobiologicznego kosmetyków jest więc bardzo ważna. A wiedza, jaką oferują szkolenia mikrobiologia jest w tym przypadku bezcenna.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

SZKOLENIA DLA FIRM FARMACEUTYCZNYCH


Oferujemy wysoki standard prowadzonych szkoleń farmaceutycznych oraz wysoki poziom merytoryczny. Nasi eksperci są praktykami z wieloletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, opartym na bogatym przygotowaniu merytorycznym. 

Dotychczas zaufało nam już kilkadziesiąt firm z branży farmaceutycznej!

Poznaj nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.