Jak wygląda prawo pracy względem kobiet?

Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby postarać się zaznajomić z przepisami prawa pracy. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy ulega ciągłym przeobrażeniom. Jedne przepisy przestają obowiązywać, inne ulegają zmianie, a na miejsce niektórych wchodzą całkiem nowe.

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda prawo pracy względem kobiet?

Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby postarać się zaznajomić z przepisami prawa pracy. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy ulega ciągłym przeobrażeniom. Jedne przepisy przestają obowiązywać, inne ulegają zmianie, a na miejsce niektórych wchodzą całkiem nowe.

Bardzo prawdopodobne jest również to, że w 2020 roku powstanie najnowszy Kodeks pracy. Tymczasem jednak warto potrafić bezbłędnie posługiwać się przepisami obowiązującego obecnie aktu prawnego.

Prawo pracy dotyczy zarówno pracowników jak i pracodawców. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest rzecz jasna świadczenie pracy na rzecz pracodawcy w określonym miejscu oraz czasie.

Z całą pewnością w Kodeksie pracy znajdziemy również przepisy, które odnoszą się w stu procentach do kobiet. Mowa tu między innymi o przepisach dotyczących kobiet w ciąży. Kobiety w stanie błogosławionym podlegają bowiem szczególnej ochronie prawa pracy.

Przede wszystkim żaden pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej. W sytuacji skrócenia kobiecie w ciąży czasu pracy, pracodawca może być zobowiązany do wypłacenia jej dodatku wyrównawczego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Czas pracy kobiety w ciąży nie może przekroczyć ośmiu godzin w ciągu dnia. Przedstawicielki płci pięknej, które spodziewają się dziecka, nie mogą ponadto podejmować się prac szczególnie uciążliwych.

Pracodawcy nie zawsze wiedzą jak należy postępować wobec ciężarnych, a kobiety w ciąży również nie zawsze są świadome przysługujących im praw. Dlatego też zarówno pracodawcy jak i pracownice w ciąży powinny brać udział w szkoleniach i kursach.

Szkolenia z prawa pracy powinny być prowadzone regularnie i systematycznie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie trwałych rezultatów. Najistotniejsze jest sprawdzenie kwalifikacji osób, które mają za zadanie poprowadzić szkolenie.

Z całą pewnością nie bójmy się zapytać szkoleniowca o posiadane rekomendacje. Odwiedzajmy również strony internetowe poszczególnych firm szkoleniowych, po to aby dowiedzieć się jakie metody szkoleniowe wykorzystują.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.