Jak wygląda prawo pracy względem kobiet?
Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby postarać się zaznajomić z przepisami prawa pracy. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy ulega ciągłym przeobrażeniom. Jedne przepisy przestają obowiązywać, inne ulegają zmianie, a na miejsce niektórych wchodzą całkiem nowe.
Bardzo prawdopodobne jest również to, że w 2020 roku powstanie najnowszy Kodeks pracy. Tymczasem jednak warto potrafić bezbłędnie posługiwać się przepisami obowiązującego obecnie aktu prawnego.
Prawo pracy dotyczy zarówno pracowników jak i pracodawców. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest rzecz jasna świadczenie pracy na rzecz pracodawcy w określonym miejscu oraz czasie.
Z całą pewnością w Kodeksie pracy znajdziemy również przepisy, które odnoszą się w stu procentach do kobiet. Mowa tu między innymi o przepisach dotyczących kobiet w ciąży. Kobiety w stanie błogosławionym podlegają bowiem szczególnej ochronie prawa pracy.
Przede wszystkim żaden pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej. W sytuacji skrócenia kobiecie w ciąży czasu pracy, pracodawca może być zobowiązany do wypłacenia jej dodatku wyrównawczego.
Czas pracy kobiety w ciąży nie może przekroczyć ośmiu godzin w ciągu dnia. Przedstawicielki płci pięknej, które spodziewają się dziecka, nie mogą ponadto podejmować się prac szczególnie uciążliwych.
Pracodawcy nie zawsze wiedzą jak należy postępować wobec ciężarnych, a kobiety w ciąży również nie zawsze są świadome przysługujących im praw. Dlatego też zarówno pracodawcy jak i pracownice w ciąży powinny brać udział w szkoleniach i kursach.
Szkolenia z prawa pracy powinny być prowadzone regularnie i systematycznie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie trwałych rezultatów. Najistotniejsze jest sprawdzenie kwalifikacji osób, które mają za zadanie poprowadzić szkolenie.
Z całą pewnością nie bójmy się zapytać szkoleniowca o posiadane rekomendacje. Odwiedzajmy również strony internetowe poszczególnych firm szkoleniowych, po to aby dowiedzieć się jakie metody szkoleniowe wykorzystują.