Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej...

Normy i standardy - najważniejsza sprawa

Przede wszystkim każde laboratorium mikrobiologiczne musi spełniać określone ogólne normy. Wynikają one z takich dokumentów jak chociażby GMP, aneks 15 GMP, Ustawa o diagnostyce, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, normy BHP, Prawo pracy.... i wiele, wiele innych. Warto tu zwrócić uwagę niejako na wielotorowość tych różnych norm i standardów. Trzeba bowiem podkreślić, że laboratorium nie jest przygotowywane do pracy tylko i wyłącznie pod kątem czystości i jakości mikrobiologicznej, lecz także bezpieczeństwa pracowników, produktów, czystości środowiska itp.

Regulamin pracowni - bardzo ważny akt

No właśnie - należy tu jeszcze zaznaczyć, że szczególnie dość istotnym aktem wydaje się być regulamin pracowni - jest on sporządzany na podstawie powyższych dokumentów i aktów i każdy pracownik zobowiązany jest do jego przestrzegania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia farmacja traktuje bardzo poważnie. Dlatego przygotowując szkolenia dla farmacji dużą wagę przywiązujemy do doboru ekspertów, łączących doświadczenie  zawodowe ze sprawnością w posługiwaniu się przepisami prawnymi i normami.

Uczestnicy otrzymają rozwiązania sprawdzone i przyjazne w stosowaniu.

Sprawdź nasze szkolenia:Właściwe przygotowanie aparatury

Warto jeszcze zaznaczyć, że wszystkie urządzenia w takim laboratorium należy odpowiednio przygotować do pracy. W związku z tym konieczne jest na pewno ich wcześniejsze uruchomienie, odpowiedni przegląd techniczny, określenie sposobów konserwacji itp.

Klasa czystości mikrobiologicznej

Aby jednak móc w ogóle wdrożyć odpowiednie procedury, konieczne jest najpierw wprowadzenie odpowiedniej klasy czystości mikrobiologicznej. Chodzi tu o określenie, z jakim materiałem dane laboratorium będzie pracowało. Na tej podstawie konieczne jest z kolei wdrożenie dalej dość szczególnych działań, mających na celu osiągnięcie właściwej ochrony.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Warto jeszcze na koniec wspomnieć o tym, że właściwe przygotowanie oraz później stopień poszczególnych działań oraz ich jakość określana jest przez audyt wewnętrzny. Podczas niego kontroli podlega choćby dokumentacja gmp. Szczególnie ważne w tym zakresie jest to, aby pracownicy przeprowadzający audyt naprawdę dobrze znali się na swojej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.