Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej…

zdjęcie - Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?

Jak wygląda przygotowanie laboratorium mikrobiologicznego do pracy?

Laboratorium mikrobiologiczne to bardzo specyficzne miejsce pracy. Co trzeba zrobić, aby mogło ono zacząć działać? Jakie działania trzeba wdrożyć na początek? O tym powiemy pokrótce poniżej...

Normy i standardy - najważniejsza sprawa

Przede wszystkim każde laboratorium mikrobiologiczne musi spełniać określone ogólne normy. Wynikają one z takich dokumentów jak chociażby GMP, aneks 15 GMP, Ustawa o diagnostyce, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, normy BHP, Prawo pracy.... i wiele, wiele innych. Warto tu zwrócić uwagę niejako na wielotorowość tych różnych norm i standardów. Trzeba bowiem podkreślić, że laboratorium nie jest przygotowywane do pracy tylko i wyłącznie pod kątem czystości i jakości mikrobiologicznej, lecz także bezpieczeństwa pracowników, produktów, czystości środowiska itp.

Regulamin pracowni - bardzo ważny akt

No właśnie - należy tu jeszcze zaznaczyć, że szczególnie dość istotnym aktem wydaje się być regulamin pracowni - jest on sporządzany na podstawie powyższych dokumentów i aktów i każdy pracownik zobowiązany jest do jego przestrzegania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia farmacja traktuje bardzo poważnie. Dlatego przygotowując szkolenia dla farmacji dużą wagę przywiązujemy do doboru ekspertów, łączących doświadczenie  zawodowe ze sprawnością w posługiwaniu się przepisami prawnymi i normami.

Uczestnicy otrzymają rozwiązania sprawdzone i przyjazne w stosowaniu.

Sprawdź nasze szkolenia:Właściwe przygotowanie aparatury

Warto jeszcze zaznaczyć, że wszystkie urządzenia w takim laboratorium należy odpowiednio przygotować do pracy. W związku z tym konieczne jest na pewno ich wcześniejsze uruchomienie, odpowiedni przegląd techniczny, określenie sposobów konserwacji itp.

Klasa czystości mikrobiologicznej

Aby jednak móc w ogóle wdrożyć odpowiednie procedury, konieczne jest najpierw wprowadzenie odpowiedniej klasy czystości mikrobiologicznej. Chodzi tu o określenie, z jakim materiałem dane laboratorium będzie pracowało. Na tej podstawie konieczne jest z kolei wdrożenie dalej dość szczególnych działań, mających na celu osiągnięcie właściwej ochrony.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Warto jeszcze na koniec wspomnieć o tym, że właściwe przygotowanie oraz później stopień poszczególnych działań oraz ich jakość określana jest przez audyt wewnętrzny. Podczas niego kontroli podlega choćby dokumentacja gmp. Szczególnie ważne w tym zakresie jest to, aby pracownicy przeprowadzający audyt naprawdę dobrze znali się na swojej pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.