Jaki temat porusza kodeks pracy art 167?

Zgodnie z artykułem 152 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Przepisy urlopowe nakazują udzielenie i wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Jednak jeden z tych przepisów uwzględnia interes pracodawcy.

Gamma - Jaki temat porusza kodeks pracy art 167?


Jaki temat porusza kodeks pracy art 167?

Zgodnie z artykułem 152 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Przepisy urlopowe nakazują udzielenie i wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Jednak jeden z tych przepisów uwzględnia interes pracodawcy, pozwalając mu w określonych okolicznościach przerwać urlop i wezwać pracownika do pracy.

Przepisy działu siódmego kodeksu pracy, które to są zagadnieniami do omówienia w trakcie: prawo pracy szkolenie Warszawa, wynagrodzenie pracowników szkolenie oraz szkolenia z prawa pracy dopuszczają możliwość wezwania pracownika do wcześniejszego stawienia się do pracy.

Zgodnie z artykułem 167 kodeksu pracy dla skutecznego odwołania pracownika z urlopu wymagane jest, aby:

  • okoliczności będące powodem odwołania pracownika z urlopu były nieprzewidziane w chwili udzielania urlopu,
  • osobista obecność pracownika w pracy była niezbędna.

Prowadzący prawo pracy szkolenie Warszawa uzasadnia, że niezwykle ważne jest aby powyższe przesłanki wystąpiły łącznie. W omawianej kwestii istotny jest fakt, iż przepisy kodeksu pracy nie zastrzegają konkretnej formy odwołania pracownika z urlopu.

Z uwagi na to, iż przyczyny odwołania powinny być nieprzewidziane dopuszcza się każdy sposób komunikowania się z pracownikiem. Obecnie najczęściej wybierany jest kontakt przez telefon lub e-mail.

Warto wspomnieć, iż mimo że pracownik korzysta z urlopu powinien potraktować odwołanie jako polecenie służbowe. Dlatego też odwołanie to powinno nastąpić z odpowiednim wyprzedzeniem. Tylko wówczas pracownik ma możliwość terminowego wywiązania się z polecenia powrotu do pracy.

Odwołanie z urlopu jest kosztowne. Kwestię wydatków dotyczących przerwania wypoczynku prawo pracy szkolenie Warszawa prezentuje w bardzo ciekawy sposób. A zatem pracodawca, który skorzystał z możliwości, jakie daje mu artykuł 167 kodeksu pracy ma obowiązek zwrócić pracownikowi wydatki, jakie ten poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu.

Zasadniczo zwrot wydatków następuje tylko w takim zakresie, w jakim pozostają one w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Wydatki te powinny być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.