Jakich procedur należy przestrzegać w laboratoriach badawczych?

Laboratoria badawcze to są zdecydowanie dość specyficzne miejsca pracy, które wymagają naprawdę dość wielu procedur. Jakich dokładnie? Skąd w ogóle bierze się taka konieczność przestrzegania większej niż standardowo liczby dokumentów?

zdjęcie - (the_title())


Jakich procedur należy przestrzegać w laboratoriach badawczych?

Laboratoria badawcze to są zdecydowanie dość specyficzne miejsca pracy, które wymagają naprawdę dość wielu procedur. Jakich dokładnie? Skąd w ogóle bierze się taka konieczność przestrzegania większej niż standardowo liczby dokumentów? Co warto wiedzieć o pracy w laboratoriach badawczych?

Laboratorium badawcze a mnogość procedur

Warto w tym momencie zastanowić się, dlaczego w ogóle istnieje konieczność wprowadzania gdziekolwiek standaryzowanych procedur. Otóż dają one pewną powtarzalność. To z kolei przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko błędu oraz większe bezpieczeństwo.

Spójrzmy na banalne przykłady z naszego codziennego dnia. Przykładowo - kiedy robimy herbatę, sprawdzamy najpierw, czy przypadkiem kubek nie będzie za gorący, kiedy go weźmiemy w ręce. Ten pozornie banalny odruch w rzeczywistości zabezpiecza nas przed dość ciężkim hipotetycznie poparzeniem.

Procedury w laboratorium badawczym

Jakie zaś to są dokładniej procedury w laboratoriach badawczych? Trudno tu powiedzieć dokładniej, ponieważ w zasadzie to każde laboratorium będzie miało swoje procedury sprawdzające kontrolę czy jakość. Niemniej jednak warto wiedzieć, że istnieje pewien dość ogólny schemat procedur. Otóż bowiem to nie jest tak, że one biorą się nie wiadomo skąd.

Wręcz przeciwnie - istnieją przeróżne dokumenty określające dość konkretnie zasady walidacji oraz kwalifikacji tak, że w efekcie są one dość ustandaryzowane, zaś zadaniem kierowników laboratoriów jest wybór odpowiednich procedur do danego laboratorium. Przykładowo takimi dokumentami, które wiele określają, jest GMP, czy też Prawa Farmaceutyczne, Ustawy o Kosmetykach itp.

Istnieje jednak jednak procedura, która stanowczo powinna być stosowana w każdym dokładnie laboratorium. Mianowicie jest to audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Podczas niego sprawdzana jest chociażby właśnie dokumentacja GMP, zaś przeprowadzają go specjalnie w tym celu przeszkoleni pracownicy działu jakości z danej firmy. Pewną powszechną praktyką są również audyty zewnętrzne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.