Jakich zasad należy przestrzegać w postępowaniu administracyjnym?

Nie da się ukryć, że stroną postępowania administracyjnego, które jest regulowane przez Ustawę z dnia 14 czerwca 1960 roku może być osoba fizyczna. Osobą fizyczną jest zaś każdy od urodzenia aż do samej śmierci.

zdjęcie - (the_title())


Jakich zasad należy przestrzegać w postępowaniu administracyjnym?

Nie da się ukryć, że stroną postępowania administracyjnego, które jest regulowane przez Ustawę z dnia 14 czerwca 1960 roku może być osoba fizyczna. Osobą fizyczną jest zaś każdy od urodzenia aż do samej śmierci.

Z tego też powodu dobrze byłoby znać przepisy wyżej wspomnianej Ustawy, nawet jeżeli nie jesteśmy zatrudnieni w administracji publicznej i nie zajmujemy się prowadzeniem postępowania administracyjnego.

Dobrze byłoby wiedzieć, że postępowanie administracyjne może zostać wszczęte na wniosek zarówno strony jak i z urzędu - przez organ. Na pewno nie należy zapominać również o tym, że postępowanie administracyjne musi opierać się na bardzo ważnych zasadach.

Do ich przestrzegania przede wszystkim zobligowany jest organ. Zasady mają na celu głównie ochronę podmiotu nieuprzywilejowanego. Wśród najpopularniejszych zasad, na których ma się opierać postępowanie administracyjne wyróżnić należy: prawo do procesu, prawo do sądu, zasadę proporcjonalności, zasadę praworządności, zasadę dwuinstancyjności.

Zasada prawa do procesu oznacza, że każdy kto jest stroną postępowania administracyjnego posiada pełne prawo do ochrony swoich interesów. Bardzo istotna jest również zasada prawa do sądu, zgodnie z którą działania każdego z organów są kontrolowane przez sąd.

Jeśli chodzi o zasadę praworządności oznacza ona oczywiście konieczność podporządkowania działań organu przepisom prawnym. Warto zaznajomić się z wszystkimi zasadami postępowania administracyjnego, dzięki czemu będziemy bardziej świadomi przysługujących nam praw.

Na pewno należałoby wziąć udział w szkoleniach takich jak: kpa szkolenie czy szkolenie prawo własności. Szkolenia pomogą nam usystematyzować posiadaną już przez nas wiedzę oraz zdobyć nową.

Niezmiernie ważne jest jednak to, aby szkolenie zostało poprowadzone przez należycie wyedukowanego oraz odpowiednio doświadczonego szkoleniowca. Na pewno dobrze byłoby sprawdzić kompetencje osoby, która ma poprowadzić szkolenie o wspomnianej już wyżej tematyce. Przejrzyjmy więc strony internetowe firm, które mają poprowadzić kurs.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.