Jakie dokumenty spedycyjne są potrzebne w przewozie?
Na polskim rynku można zaobserwować znaczny wzrost ilości firm spedycyjnych. Część z nich to filie międzynarodowych przedsiębiorstw, inne to z kolei firmy rodzime. Co powoduje, że konieczny jest rozwój w tej dziedzinie?
Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest ekspansja zarówno importu jak i eksportu. Towary przewożone są obecnie nie tylko pomiędzy najbliższymi sąsiadami czy też w obrębie jednego kraju, ale także i na odległych trasach międzynarodowych a czasem także i pomiędzy kontynentami. W celu sprawnej obsługi niezbędne jest profesjonalne działanie firm spedycyjnych i transportowych.
Dokumenty potrzebne do przewozu towarów
Każdy zawodowy kierowca, który obsługuje transport niezależnie od tego czy krajowy czy międzynarodowy musi zadbać o to, aby posiadać wszelkie niezbędne dokumenty przewozowe.
Jeżeli kontrola drogowa wykaże ich brak, to zarówno sam kierowca jak i firma w której jest zatrudniony musi się liczyć z otrzymaniem dotkliwych kar finansowych. Ponadto, w niektórych przypadkach na kierowcę mogą także zostać nałożone dodatkowe punkty karne, a niekiedy cały transport może zostać zatrzymany.
Dokumenty niezbędne w pracy kierowcy zawodowego można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje. Pierwszy rodzaj dokumentów jakie są niezbędne przy przewozie towarów, to dokumenty dotyczące kierowcy, które poświadczają jego uprawnienia.
Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o prawo jazdy z odpowiednią kategorią. Wśród pozostałych dokumentów wymienić można dowód rejestracyjny samochodu, ubezpieczenie OC, kartę kierowcy, zaświadczenia o opłatach drogowych czy też wypis z pozwolenia na wykonywanie zawodu kierowcy.
Szkolenia dla profesjonalnych kierowców
Na początku pracy zawodowej można mieć problem związany z brakiem doświadczenia. Kierowca odpowiada za wiele spraw, utrata ładunku jest jedną z nich. Aby płynniej wejść w wykonywany zawód warto skorzystać z dodatkowych szkoleń, dzięki którym można podnieść swoje kwalifikacje.
Do wartościowych dla kierowców szkoleń zaliczają się: szkolenie z czasu pracy kierowców, a także szkolenie obejmujące obrót towarami akcyzowymi.