Jakie jest zastosowanie spektroskopii bliskiej podczerwieni?

Spektroskopia bliskiej podczerwieni to metoda, o której dzisiaj coraz więcej się mówi szczególnie w kontekście zachowania maksymalnego bezpieczeństwa w laboratorium. Czym charakteryzuje się tak w ogóle ta metoda?

zdjęcie - (the_title())


Jakie jest zastosowanie spektroskopii bliskiej podczerwieni?

Spektroskopia bliskiej podczerwieni to metoda, o której dzisiaj coraz więcej się mówi szczególnie w kontekście zachowania maksymalnego bezpieczeństwa w laboratorium. Czym charakteryzuje się tak w ogóle ta metoda? Jakie ona ma zalety? Jakie jest zastosowania spektroskopii bliskiej podczerwieni? Na te wszystkie pytani odpowiemy po kolei poniżej.

Spektroskopia bliskiej podczerwieni - najważniejsze informacje

Na początek warto zasadniczo powiedzieć trochę o tym, czym w ogóle charakteryzuje się ta metoda. Otóż tutaj przez próbkę materiału przepuszczana jest wiązka promieniowania elektromagnetycznego z zakresu właśnie podczerwieni.

Jest ona tak dopasowana, aby wykryć w danej próbce poszczególne substancje. W przypadku obecności danej substancji wiązka częściowo jest pochłaniana dając obraz charakterystycznych widm wskazujących bardzo dokładnie na to, jaka substancja znajduje się wewnątrz. Mówiąc dość wprost - spektroskopia bliskiej podczerwieni umożliwia analizą jakościową i ilościową danej próbki.

Jakie są zalety tej metody? Otóż można ich wymienić naprawdę wiele. Zasadniczo bowiem przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o tym, że jest to bardzo dokładna i czuła metoda. Co więcej - ne zanieczyszcza w żaden sposób badanej próbki. Oprócz tego jeszcze jej koszt jest relatywnie niski. Co więcej zaś można za jej pomocą badać kilka substancji jednocześnie a czas oczekiwania na wyniki zdecydowanie nie jest długi/

Do czego zatem służy ta metod? Otóż w zasadzie dokładnie tak samo jak test ochrony przeciwdrobnoustrojowej ma ona na celu określenie bezpieczeństwa danego produktu tudzież substancji.

Warto wspomnieć jeszcze o tym, że zarówno test ochrony przeciwdrobnoustrojowej, jak i spektroskopia bliskiej podczerwieni wchodzą obecnie w skład pierwszego stopnia kontroli, jakim jest właśnie audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

To on zasadniczo pomaga nam ocenić, czy w laboratorium zachowane są wszelkie normy, czy postępuje się w zgodzie z przyjętymi standardami, czy zachowane są środki bezpieczeństwa itp.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.