Jakie obowiązki mają pracodawcy według kodeksu pracy?
Kodeks pracy, to zbiór wszystkich przepisów prawnych dotyczących kwestii zatrudnienia. Co ważne, przepisy te dotyczą jedynie osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Zobowiązani cywilne, takie jak umowy o dzieło czy umowy zlecenie podlegają zupełnie innemu ustawodawstwu.
Kodeks pracy określa relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zawarte w nim zostały zarówno prawa jak i obowiązki każdej ze stron. Przestrzeganie zapisów kodeksu pracy jest obligatoryjne.
Jeżeli pracownik złamie te przepisy, to może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Z kolei jeżeli uchybienie będzie leżało po stronie pracodawcy, wówczas pracownik ma prawo zgłosić taką sytuację do sądu pracy.
Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników?
Obowiązki pracodawcy względem pracowników zostały szczegółowo rozpisane w kodeksie pracy, a zwłaszcza w artykule dziewięćdziesiątym czwartym oraz dziewięćdziesiątym siódmym. Osoby będące pracodawcami powinny dokładnie przestudiować te przepisy.
Pracownicy również powinni się z nimi zapisać, w końcu przestrzeganie norm prawnych w tym przypadku leży bezpośrednio w ich interesie. Dobrym pomysłem na poszerzenie wiedzy z zakresu obowiązków pracodawców będzie szkolenie kodeks pracy. Warto także się wybrać na szkolenie prawo pracy, które ma nieco szerszy zakres tematyczny.
Obowiązki pracodawcy względem pracownika
Katalog obowiązków pracodawcy jest niezwykle szeroki i nie sposób jest omówić je wszystkie. Warto wskazać na to, że do podstawowych obowiązków każdego pracodawcy zalicza się między innymi konieczność zaznajomienia pracowników z zakresem obowiązków, taka organizacja czasu pracy, by pracownik miał możliwość efektywnie wykorzystać ten czas, zapewnienia bezpiecznych oraz higienicznych warunków wykonywania pracy czy obowiązek wypłaty na czas wynagrodzenia pracownikom.
To jedynie niewielki wycinek tego, do czego wszystkich pracodawców zobowiązuje aktualne prawo zawarte w kodeksie pracy. Warto poznać je wszystkie, bo już niejedna osoba przekonała się na własnej skórze o tym, że nieznajomość prawa szkodzi.