Jakie obowiązki mają pracodawcy według kodeksu pracy?

Kodeks pracy, to zbiór wszystkich przepisów prawnych dotyczących kwestii zatrudnienia. Co ważne, przepisy te dotyczą jedynie osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Zobowiązani cywilne, takie jak umowy o dzieło czy umowy zlecenie podlegają zupełnie innemu ustawodawstwu.

zdjęcie - (the_title())


Jakie obowiązki mają pracodawcy według kodeksu pracy?

Kodeks pracy, to zbiór wszystkich przepisów prawnych dotyczących kwestii zatrudnienia. Co ważne, przepisy te dotyczą jedynie osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Zobowiązani cywilne, takie jak umowy o dzieło czy umowy zlecenie podlegają zupełnie innemu ustawodawstwu.

Kodeks pracy określa relacje pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zawarte w nim zostały zarówno prawa jak i obowiązki każdej ze stron. Przestrzeganie zapisów kodeksu pracy jest obligatoryjne.

Jeżeli pracownik złamie te przepisy, to może zostać zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Z kolei jeżeli uchybienie będzie leżało po stronie pracodawcy, wówczas pracownik ma prawo zgłosić taką sytuację do sądu pracy.

Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników?

Obowiązki pracodawcy względem pracowników zostały szczegółowo rozpisane w kodeksie pracy, a zwłaszcza w artykule dziewięćdziesiątym czwartym oraz dziewięćdziesiątym siódmym. Osoby będące pracodawcami powinny dokładnie przestudiować te przepisy.

Pracownicy również powinni się z nimi zapisać, w końcu przestrzeganie norm prawnych w tym przypadku leży bezpośrednio w ich interesie. Dobrym pomysłem na poszerzenie wiedzy z zakresu obowiązków pracodawców będzie szkolenie kodeks pracy. Warto także się wybrać na szkolenie prawo pracy, które ma nieco szerszy zakres tematyczny.

Obowiązki pracodawcy względem pracownika

Katalog obowiązków pracodawcy jest niezwykle szeroki i nie sposób jest omówić je wszystkie. Warto wskazać na to, że do podstawowych obowiązków każdego pracodawcy zalicza się między innymi konieczność zaznajomienia pracowników z zakresem obowiązków, taka organizacja czasu pracy, by pracownik miał możliwość efektywnie wykorzystać ten czas, zapewnienia bezpiecznych oraz higienicznych warunków wykonywania pracy czy obowiązek wypłaty na czas wynagrodzenia pracownikom.

To jedynie niewielki wycinek tego, do czego wszystkich pracodawców zobowiązuje aktualne prawo zawarte w kodeksie pracy. Warto poznać je wszystkie, bo już niejedna osoba przekonała się na własnej skórze o tym, że nieznajomość prawa szkodzi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.