Jakie procedury obowiązują przy badaniu czystości w laboratorium?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy, ponieważ przede wszystkim muszą tu być zachowane bardzo ścisłe procedury odnośnie jakości produkcji oraz czystości pomieszczeń. Jest to oczywiście zupełnie niezbędne do zachowania wymaganego poziomu bezpieczeństwa.

zdjęcie - (the_title())


Jakie procedury obowiązują przy badaniu czystości w laboratorium?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce pracy, ponieważ przede wszystkim muszą tu być zachowane bardzo ścisłe procedury odnośnie jakości produkcji oraz czystości pomieszczeń. Jest to oczywiście zupełnie niezbędne do zachowania wymaganego poziomu bezpieczeństwa. Skąd jednak wziąć wiedzę na temat poszczególnych procedur? Jakie w ogóle procedury obowiązują przy badaniu czystości w laboratorium?

Prawo farmaceutyczne oraz GMP

Przede wszystkim źródłem wszelkich zasad i praw związanych właśnie z zachowaniem czystości, kontrolą oraz walidacją jest zasadniczo prawo farmaceutyczne oraz GMP, czyli dobra praktyka produkcyjna. W szczególności warto dokładnie zwrócić uwagę na aneks 15 GMP, który koncentruje się właśnie na dokładnej walidacji oraz kwalifikacji każdego produktu leczniczego.

Kto powinien w laboratorium tak dokładniej zapoznać się z powyższymi dokumentami? Przede wszystkim oczywiście kierownik pracowni, dyrektor laboratorium a w szczególności - pracownicy pracujący w dziale do spraw jakości. Tu trzeba właśnie koniecznie zainwestować w różne szkolenia, dzięki którym będą one mogły w pełni pełnić swoje funkcje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażoweProcedury i badania w laboratorium

Wróćmy jednak do badania czystości w laboratorium. Na podstawie dwóch powyższych dokumentów oraz kierując się specyfiką danego produkty oraz jego odpadów każde laboratorium powinno dokładnie określić regulamin, określający na jakim procesie badań czy produkcji muszą być sprawdzone jakie procedury.

Badania mogą być naprawdę różne i trudne je tu wszystkie przytoczyć. Warto tylko podkreślić, że sprawdzanie czystości laboratorium nie oznacza tylko i wyłącznie faktycznej czystości w potocznym rozumieniu tego słowa.

Ważniejsze jest sprawdzenie czy lek nie został zanieczyszczony pod kątem biologicznym albo czy nie doszło do skażenia środowiska. Pierwszym stopniem kontroli jest tutaj audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Przeprowadza go zazwyczaj dział jakości i jeśli już na tym poziomie wykryte są jakieś zanieczyszczenia, konieczne jest natychmiastowe podjęcie dalszych kroków. a

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.