Jakie przepisy prawa celnego powinien znać każdy kierowca?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kierowca to w zasadzie powinien tylko przewozić wszelkie towary z jednego miejsca na drugie. Oczywiście jednak nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście bowiem ma to robić, jednak są też inne ważne aspekty tej pracy.

zdjęcie - (the_title())


Jakie przepisy prawa celnego powinien znać każdy kierowca?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że kierowca to w zasadzie powinien tylko przewozić wszelkie towary z jednego miejsca na drugie. Oczywiście jednak nie jest to do końca prawda. Rzeczywiście bowiem ma to robić, jednak są też inne ważne aspekty tej pracy. Jak dokładniej się one przedstawiają? Otóż każdy kierowca powinien znać pewne przepisy prawa celnego i nie tylko. Jakie szkolenia zatem powinien ukończyć taki kierowca?

1) prawo celne szkolenie

Na początek trzeba wspomnieć o czymś takim, jak ogólne prawo celne szkolenie. W zakresie Unii Europejskiej wiadomo, że takie prawo jest bardzo uproszczone, niemniej w przypadku krajów nieczłonkowskich już jest ono bardziej skomplikowane.

Warto jako kierowca wiedzieć, do czego są upoważnieni celnicy, jak rozpoznać celników, jak może wyglądać rewizja, jakie dokumenty mają prawo być sprawdzane, co zaś nie podlega kontroli. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli dostawa realizowana jest w krajach, które nieco łamią różne przepisy na granicach.

2) zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie

Warto także, aby kierowca znał ogólne zasady organizacji transportu. Dzięki temu też rozumie on, dlaczego trzeba informować pracodawcę o niektórych rzeczach, co jest tutaj bardziej istotne itp.

3) szkolenie ADR 2019

Każdy kierowca powinien także naprawdę znać podstawy przepisów ADR. Co to jest? Otóż są to zasady odnoszące się do przewozu substancji niebezpiecznych. Są one naprawdę bardzo istotne, ponieważ omawiane jest tam dokładnie, co jest uznawane za substancję niebezpieczną - czasem wcale nie jest to logiczne i intuicyjne.

Co więcej, określane są zasady, jak mają być transportowane poszczególne rzeczy. Dodatkowo, warto powiedzieć, że takie ADR porusza także kwestię oznakowania substancji niebezpiecznych oraz dokumentacji.

4) Intrastat aktualności i zmiany

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o Instrastat, czyli systemie statystyki obowiązującym w UE. Tutaj poszczególne progi powyżej których trzeba podawać określone informacje, zmieniają się co roku - dlatego też naprawdę ważna jest ich znajomość.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.