Jakie regulacje zawiera kodeks pracy?
Jednym z najważniejszych aktów prawnych w naszym kraju, który reguluje kwestię zatrudnienia jest kodeks pracy. Co prawda został on uchwalony już kilkadziesiąt lat temu, nie ma jednak obaw o to, że przepisy w nim zawarte uległy dezaktualizacji.
Normy prawne zawarte w kodeksie pracy są regularnie nowelizowane jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Z zapisami zawartymi w kodeksie pracy powinien się zapoznać zarówno każdy pracownik jak i każdy pracodawca, ponieważ dotyczą one każdej ze stron.
Regulacje zawarte w kodeksie pracy
Nie ma wątpliwości co do tego, że kodeks pracy to niezwykle obszerny dokument. Składa się on aż z piętnastu działów, są to w kolejności - przepisy ogólne, stosunek prac, wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia, obowiązki pracodawcy i pracownika, odpowiedzialność materialna pracowników, czas pracy, urlopy pracownicze, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, zatrudnianie młodocianych, bezpieczeństwo i higiena pracy, układy zbiorowe pracy, rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy, odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, przedawnienie roszczeń oraz przepisy końcowe.
Nie trzeba oczywiście wszystkich tych przepisów uczyć się na pamięć, warto jednak choć ogólnie się w nich orientować i wiedzieć gdzie szukać szczegółowych wskazówek w momencie gdy pojawią się jakieś problemy.
Szkolenia z prawa pracy
Szkolenia prawo pracy to propozycja, którą powinien rozważyć każdy pracownik. Studiowanie na własną rękę aktów prawnych może być wyczerpujące. Kilka godzin fachowego szkolenia pozwoli na to, aby zacząć orientować się w podstawach dotyczących prawa pracy.
Szkolenia kodeks pracy organizowane są w całym kraju. Można bez problemu zapisać się na dowolne szkolenie otwarte, na którym nie został jeszcze wyczerpany limit miejsc. Osoby pozostające bez pracy mogą starać się o dofinansowanie do szkolenia chociażby z funduszu pracy bądź z innych źródeł zewnętrznych, a osoby zatrudnione mogą wystąpić o częściowe pokrycie kosztów szkolenia do swoich pracodawców.