Jakie regulacje zawiera kodeks pracy?

Jednym z najważniejszych aktów prawnych w naszym kraju, który reguluje kwestię zatrudnienia jest kodeks pracy. Co prawda został on uchwalony już kilkadziesiąt lat temu, nie ma jednak obaw o to, że przepisy w nim zawarte uległy dezaktualizacji.

zdjęcie - (the_title())


Jakie regulacje zawiera kodeks pracy?

Jednym z najważniejszych aktów prawnych w naszym kraju, który reguluje kwestię zatrudnienia jest kodeks pracy. Co prawda został on uchwalony już kilkadziesiąt lat temu, nie ma jednak obaw o to, że przepisy w nim zawarte uległy dezaktualizacji.

Normy prawne zawarte w kodeksie pracy są regularnie nowelizowane jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba. Z zapisami zawartymi w kodeksie pracy powinien się zapoznać zarówno każdy pracownik jak i każdy pracodawca, ponieważ dotyczą one każdej ze stron.

Regulacje zawarte w kodeksie pracy

Nie ma wątpliwości co do tego, że kodeks pracy to niezwykle obszerny dokument. Składa się on aż z piętnastu działów, są to w kolejności - przepisy ogólne, stosunek prac, wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia, obowiązki pracodawcy i pracownika, odpowiedzialność materialna pracowników, czas pracy, urlopy pracownicze, uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem, zatrudnianie młodocianych, bezpieczeństwo i higiena pracy, układy zbiorowe pracy, rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy, odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, przedawnienie roszczeń oraz przepisy końcowe.

Nie trzeba oczywiście wszystkich tych przepisów uczyć się na pamięć, warto jednak choć ogólnie się w nich orientować i wiedzieć gdzie szukać szczegółowych wskazówek w momencie gdy pojawią się jakieś problemy.

Szkolenia z prawa pracy

Szkolenia prawo pracy to propozycja, którą powinien rozważyć każdy pracownik. Studiowanie na własną rękę aktów prawnych może być wyczerpujące. Kilka godzin fachowego szkolenia pozwoli na to, aby zacząć orientować się w podstawach dotyczących prawa pracy.

Szkolenia kodeks pracy organizowane są w całym kraju. Można bez problemu zapisać się na dowolne szkolenie otwarte, na którym nie został jeszcze wyczerpany limit miejsc. Osoby pozostające bez pracy mogą starać się o dofinansowanie do szkolenia chociażby z funduszu pracy bądź z innych źródeł zewnętrznych, a osoby zatrudnione mogą wystąpić o częściowe pokrycie kosztów szkolenia do swoich pracodawców.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.