Jakie są najważniejsze informacje z kodeksu postępowania administracyjnego?

Kodeks postępowania administracyjnego stanowi zbiór przepisów, których znajomość jest niezbędna w przypadku konieczności załatwiania różnego rodzaju spraw w urzędach. Określa prawa stron i obowiązki organów, terminy załatwiania rożnego rodzaju spraw, tryb ich załatwienia, czy organy odwoławcze.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są najważniejsze informacje z kodeksu postępowania administracyjnego?

Kodeks postępowania administracyjnego stanowi zbiór przepisów, których znajomość jest niezbędna w przypadku konieczności załatwiania różnego rodzaju spraw w urzędach. Określa prawa stron i obowiązki organów, terminy załatwiania rożnego rodzaju spraw, tryb ich załatwienia, czy organy odwoławcze, do których należy kierować ewentualne zaskarżenie otrzymanej decyzji.

Szkolenie z kpa może więc stanowić znakomity sposób na poznanie/utrwalenie problematyki, z którą (z różnym stopniem częstotliwości) borykają się wszystkie firmy. Specyfika prowadzenia działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach jest nieodłącznie związana z koniecznością załatwienia spraw w urzędach i innych instytucjach państwowych, samorządowych, itp.

Jednocześnie analiza przeprowadzanych w ustawodawstwie zmian nie wskazuje, aby sytuacja ta miała się zmienić. Powstają różnego rodzaju ułatwienia dla osób fizycznych, jednak obszar obrotu profesjonalnego (a do takiego zaliczany jest każdy przedsiębiorca) wiąże się z biurokracją.

Każdy, kto rozpoczyna "przygodę" w ramach działalności gospodarczej (niezależnie czy dotyczy to osoby rozpoczynającej taką działalność, czy osoby wchodzącej jako pracownik w struktury takiej działalności) jest "skazany" na korelację z urzędnikami.

Warto więc "uzbroić" się choć w podstawy wiedzy z zakresu kpa. Może to pozwolić na uniknięcie błędów wiążących się z określonymi sankcjami, a jednocześnie ułatwi "poruszanie" się w tzw. przestrzeni urzędniczej (często tak bardzo nielubianej przez przedsiębiorców). Eksperci w tym zakresie są z całą pewnością mile widziani przez pracodawcę.

Mało jest przecież osób, które lubią kontakty z urzędami. Jednocześnie często ta niechęć jest spowodowana brakiem stosownej wiedzy. Pozyskanie takiej wiedzy może więc sprawić, iż nie tylko staniemy się cennym "nabytkiem" w oczach przełożonego, ale też obowiązki związane z załatwianiem spraw urzędowych staną się nie tylko obowiązkami, ale przyjemnością...

Poszerzania wiedzy co do zasady podobno nie można nasycić, a nie bez znaczenia dla rozwoju firmie pozostaje również wiedza możliwa do zdobycia poprzez szkolenie ceny transferowe czy szkolenia projekt inwestycyjny.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.