Jakie są najważniejsze prawa konsumenta?

Każdy człowiek, niemal każdego dnia jest konsumentem – zarówno w momencie kupowania świeżego pieczywa w piekarni czy też podczas zawierania umowy energetycznej. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie przepisy prawa chronią konsumentów a poznać je można idąc na szkolenie prawo energetyczne bądź szkolenie służebność przesyłu.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są najważniejsze prawa konsumenta?

Czy każda osoba, która dokonuje zakupu określonych towarów czy też korzysta z konkretnych usług staje się konsumentem?

Otóż, okazuje się że nie. Kodeks Cywilny wyraźnie wskazuje na to, że za konsumenta może zostać uznana jedynie osoba fizyczna nabywająca towary lub korzystająca z usług w celach nie związanych z wykonywaną przez nią działalnością zarobkową.

Każdy człowiek, niemal każdego dnia jest konsumentem - zarówno w momencie kupowania świeżego pieczywa w piekarni czy też podczas zawierania umowy energetycznej. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie przepisy prawa chronią konsumentów a poznać je można idąc na szkolenie prawo energetyczne bądź szkolenie służebność przesyłu.

Jakie są najważniejsze prawa konsumenta?

Przepisy prawne w sposób niezwykle szczegółowy określają prawa jakie przysługują każdemu konsumentowi. Na pierwszym miejscu warto wskazać na prawo do ochrony zdrowia i bezpieczeństwa.

Głównym zadaniem tego prawa jest ochrona konsumenta przed towarami niebezpiecznymi, które mogą zagrażać jego zdrowiu. Producenci mają obowiązek wyraźnego informowania konsumentów na opakowaniach towarów o tym, że mogą one stanowić jakiekolwiek zagrożenie.

Kolejne istotne z punktu widzenia konsumenta prawo, to prawo do pozytywnego załatwienia uzasadnionych reklamacji. Czasem zdarza się, że zakupiony zostanie towar, który jest wadliwy już na etapie produkcji.

Wówczas konsumentowi przysługuje prawo do jego reklamacji. Jeżeli konsument uzna, że jego podstawowe prawa zostały naruszone, to może on zwrócić się o pomoc czy poradę do instytucji państwowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest właściwy w sprawach, w których zostało poszkodowanych więcej osób, natomiast w sprawach indywidualnych można zwrócić się do Miejskiego rzecznika konsumentów.

Prawa konsumenta szkolenie

Na terenie całego kraju organizowane są otwarte szkolenia z zakresu ochrony praw konsumenta. Szkolenia o takiej tematyce dedykowane są przede wszystkim osobom zatrudnionym na stanowiskach urzędniczych w organach zajmujących się ochroną praw konsumenta, a także wszystkim, którzy w swoim życiu zawodowym mają styczność z szeroko pojętym handlem oraz usługami na rzecz osób prywatnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.