Jakie są poziomy bezpieczeństwa biologicznego?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce, w którym muszą panować naprawdę idealne warunki tak, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz jakości. Oznacza to, że konieczna jest właściwa ochrona oraz zastosowanie ściśle określonych procedur i standardów.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są poziomy bezpieczeństwa biologicznego?

Laboratorium to bardzo specyficzne miejsce, w którym muszą panować naprawdę idealne warunki tak, aby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz jakości. Oznacza to, że konieczna jest właściwa ochrona oraz zastosowanie ściśle określonych procedur i standardów.

Prawo Farmaceutyczne oraz GMP

Co jest źródłem wspomnianych wcześniej procedur i standardów? Otóż zasadniczo w tej kwestii wymienić możemy dwa źródła - Prawo Farmaceutyczne oraz GMP, czyli Dobrą Praktykę Produkcyjną, a w szczególności w tym zakresie aneks 15 GMP odnoszący się do kwalifikacji i walidacji surowców. Metodą mającą na celu kontrolowanie, czy w danej jednostce zachowane są wszystkie przepisy i standardy GMP jest chociażby audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Badania mikrobiologiczne i ich wynik

Powyższe procedury określają także konieczność regularnego przeprowadzania badania mikrobiologicznego. Aby łatwo było odczytać wynik i odnieść go do tego, co w danym laboratorium powinno się znajdować, wyszczególniono cztery główne klasy bezpieczeństwa biologicznego. Chodzi tu o to, że poziomy bezpieczeństwa mają na celu określać, czym powinno się charakteryzować dane miejsce w laboratorium. Jak one dokładniej się prezentują?

BSL - 1 - to jest najbardziej podstawy poziom bezpieczeństwa, który muszą mieć wszystkie laboratoria mikrobiologiczne. Tutaj pracuje się z czynnikami ryzyka, które charakteryzują się minimalną szkodliwością dla ludzi i przy prawidłowej odporności nie dochodzi do zarażenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Gamma firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do działu szkolenia otwarte gdzie znajdziesz szereg szkoleń związanych ze sprzedażą, rozwojem osobistym i rozwojem managerów. Mamy również dedykowany dział: szkolenia administracja ze szkoleniami dla sektora publicznego. Zobacz dział: szkolenia sprzedażowe

BSL- 2 - tutaj już czynniki stwarzają umiarkowane ryzyko, zarówno dla personelu laboratorium, jak i dla środowiska. Tu pojawiają się już takie urządzenia jak komory laminarne II klasy oraz postuluje się chodzenie w maseczkach, zaś pracownicy muszą być specjalnie przeszkoleni w zakresie czynników chorobotwórczych.

BSL - 3 - tu już są mikroorganizmy mogące wywołać śmiertelne zagrożenie, w tym mikroorganizmy egzotyczne

BSL -4 jest to stopień nieco podobny do 3, wprowadza się go kiedy już naprawdę ryzyko zakażenia jest bardzo duże i konieczne jest wprowadzenie np. kombinezonów ciśnieniowych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.