Jakie są poziomy bezpieczeństwa w farmacji?
Poziomy bezpieczeństwa biologicznego to rzecz szczególnie istotna w kwestii pracy każdego laboratorium. Jak wyznaczyć takie poziomy bezpieczeństwa biologicznego? Czym one tak naprawdę są? Jak wyglądają? Odpowiedź na te pytania znajduje się poniżej.
Poziomy bezpieczeństwa biologicznego - najważniejsze informacje
Przede wszystkim warto podkreślić, że na początek należy ocenić, z jakimi mikroorganizmami będzie pracowało dane laboratorium, zaś następnie na tej podstawie ustalany jest właśnie poziom bezpieczeństwa biologicznego, jaki musi spełniać dane laboratorium.
Generalnie wyróżniane są 4 podstawowe poziomy bezpieczeństwa, przy czym na różnych kontynentach i w różnych państwach są one dokładniej określane przez różne organizacje. Przykładowo w Ameryce odpowiada za to CDC. Jak prezentują się poszczególne poziomy?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia farmacja traktuje bardzo poważnie. Dlatego przygotowując szkolenia dla farmacji dużą wagę przywiązujemy do doboru ekspertów, łączących doświadczenie zawodowe ze sprawnością w posługiwaniu się przepisami prawnymi i normami.
Uczestnicy otrzymają rozwiązania sprawdzone i przyjazne w stosowaniu.
Sprawdź nasze szkolenia:
BSL - 1 to podstawowy poziom, który obowiązuje w każdym laboratorium mikrobiologicznym. Tutaj pracuje się standardowo z dość scharakteryzowanymi czynnikami ryzyka, które nie wywołują chorób.
Ryzyko jest zatem minimalne. BSL -2 to już poziom, który wprowadzany jest w przypadku umiarkowanego zagrożenia czynnikami biologicznymi. Pojawiają się tutaj komory laminarne II klasy, pracownicy muszą być specjalnie przeszkoleni i zalecane jest noszenie masek ochronnych. BSL - 3 to kolejny stopień i odnosi się do laboratoriów, w których pracuje się z potencjalnie śmiertelnymi mikroorganizmami.
Stosowane są tu komory laminarne III klasy oraz oczywiście różnego rodzaju odzież ochronna. Do tego trzeba jeszcze wspomnieć o BSL - 4, który stanowi już najwyższy poziom bezpieczeństwa i wprowadzane są tu dodatkowo kombinezony ciśnieniowe.
Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym
Warto jeszcze wspomnieć o tym, czym w zasadzie jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Otóż to jest własnie pierwsza forma kontroli w laboratorium. Tutaj specjalnie wyszkoleni w tym celu pracownicy badają dokładnie każde badanie, analizie podlega również dokumentacja GMP - słowem badane jest także to, czy zostały zastosowane wszystkie konieczne środki ochrony.