Jakie wymagania musi spełniać laboratorium?

Laboratorium to zdecydowanie bardzo wyjątkowe miejsce pracy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza głównie temu, że musi spełniać naprawdę wysokie wymagania. Do czego one się odnoszą? Jakie rozporządzenia definiują takie wymagania?

zdjęcie - (the_title())


Jakie wymagania musi spełniać laboratorium?

Laboratorium to zdecydowanie bardzo wyjątkowe miejsce pracy. Swoją wyjątkowość zawdzięcza głównie temu, że musi spełniać naprawdę wysokie wymagania. Do czego one się odnoszą? Jakie rozporządzenia definiują takie wymagania? Co sprawdza audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym? O tym będzie mowa właśnie poniżej...

Krok jeden - określenie poziomu bezpieczeństwa biologicznego

Generalnie zapewne dla każdego jest jasne, że laboratorium badawcze zajmujące się wąglikiem będzie miało nieco inne wymagania niż laboratorium opracowujące nową metodę tworzenia sztucznej skóry. Dlatego w kwestii wymogów stawianych laboratorium, na początek należy zawsze określić poziom bezpieczeństwa biologicznego dla danego laboratorium, kierując się przede wszystkim tym, z jakim materiałem naukowcy będą tam pracować.

Krok drugi - najważniejsze rozporządzenia

Istnieją pewne rozporządzenia ogólne, odnoszące się w zasadzie do wszystkich miejsc pracy i takie, który odnoszą się tylko do laboratoriów i jeszcze bardziej szczegółowo takie, które znajdują swoje zastosowanie jedynie w konkretnych typach laboratoriów.

Niestety jest to temat rzeka i nie wyczerpują go często nawet profesjonalne szkolenia. Warto jednak podkreślić, że zasadniczo do takich najważniejszych rozporządzeń zaliczają się zasady dokumentacji GMP, GHP, Prawo Kosmetyczne tudzież Farmaceutyczne, specyfikacje poszczególnych specyfików i wiele, wiele innych.

Określają one szereg wymagań jak chociażby wymagania czysto techniczne, odnoszące się do stanu sprzętu czy jego jakości, wymagania przestrzenne, dotyczące czystości, częstości kontroli poszczególnych parametrów... ta lista mogłaby się ciągnąć w zasadzie w nieskończoność.

Krok trzeci - audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Warto jednak jeszcze podkreślić, że wspólnym wymogiem, który niejako również kontroluje spełnienie innych wymogów, już bardziej specyficznych dla konkretnych laboratoriów, jest audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym. Prowadzony jest on przez specjalnie wyszkolonych w tym celu pracowników danego laboratorium.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla Naszych obecnych jak i Nowych Klientów, stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń farmaceutycznych zbudowanych na metodach i technikach doskonalenia zawodowego, nieustannie poszerzanego o wiedzę, potrzeby i doświadczenie, rosnącego grona zadowolonych uczestników.

Szkolenia HACCP, szkolenia mikrobiologiczne, dobra praktyka laboratoryjna to tylko niewielka częśc oferowwanych przez na szkoleń farmaceutycznych.

Poznaj nasze szkolenia:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.