Jakie wymagania musi spełniać laboratorium mikrobiologiczne?

Laboratorium badawcze to wyjątkowo specyficzne miejsce pracy. Z czego wynika ta specyfika? Jakie wymagania musi spełniać laboratorium? O tym wszystkim powiemy poniżej…

zdjęcie - (the_title())


Jakie wymagania musi spełniać laboratorium mikrobiologiczne?

Laboratorium badawcze to wyjątkowo specyficzne miejsce pracy. Z czego wynika ta specyfika? Jakie wymagania musi spełniać laboratorium? O tym wszystkim powiemy poniżej...

Charakterystyka pracy w laboratorium

Laboratorium zdecydowanie to jest miejsce, w którym konieczne jest zachowanie wyższego niż przeciętnie poziomu bezpieczeństwa i jakości. Tutaj bowiem przede wszystkim pracuje się z różnymi substancjami, w tym część z nich jest w oczywisty sposób szkodliwa czy niebezpieczna. Co więcej - ewentualne konsekwencje błędu są naprawdę trudne do naprawienia i mogą oznaczać wysokie straty np. przy wyprodukowanej wadliwej porcji leków. Słowem - wymagania w kwestii jakości i bezpieczeństwa, jakie są stawiane laboratoriom są naprawdę wysokie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.

Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.

Sprawdź nasze:Wymagania odnośnie laboratoriów

Jak to zatem wygląda w praktyce? Na początek musi zostać określona właściwa klasa bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Każde laboratorium siłą rzeczy pracuje z różnymi substancjami o różnej klasie. Inne wymagania będą stawiane laboratorium - to już są skrajne przykłady - które zajmuje się pracą nad kosmetykiem ujędrniającym skórę a inne do laboratorium prowadzącego badania nad groźną odmianą malarii.

Prawo i inne dokumenty

Do powyższych klas bezpieczeństwa odnoszą się już jednak nieco bardziej specjalistyczne przepisy. Trzeba jednak zaznaczyć, że każde laboratorium musi spełniać szereg dość ogólnych przepisów, które określają zasady BHP, zasady GMP, w tym aneks 15 GMP, zasady GHP, Prawo Farmaceutyczne, Kosmetyczne, Ustawa o Diagnostyce laboratoryjnej itp. Warto podkreślić, że stawiane wymagania odnoszą się do bardzo wielu aspektów pracy - do zapewnienia wysokiej jakości produktu, do bezpieczeństwa produktu i pracowników oraz środowiska, do prawidłowej eksploatacji sprzętu itp.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym

Na koniec trzeba jeszcze zaznaczyć, że podstawowym wymogiem obowiązującym w absolutnie każdym laboratorium jest przeprowadzanie kontroli chociażby w postaci audytu wewnętrznego. Takiej kontroli podlega oczywiście także i dokumentacja GMP.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.