Jakie wymagania stawia przed nami GMP?

GMP – dzisiaj coraz częściej słyszymy ten skrót szczególnie w kontekście produkcji oraz pracy w laboratoriach badawczych, lecz w zasadzie do czego on tak konkretniej się odnosi? Czym jest to GMP? Jakie wymagania stawia przed nami? Otóż warto powiedzieć na ten temat kilka słów…

zdjęcie - (the_title())


Jakie wymagania stawia przed nami GMP?

GMP - dzisiaj coraz częściej słyszymy ten skrót szczególnie w kontekście produkcji oraz pracy w laboratoriach badawczych, lecz w zasadzie do czego on tak konkretniej się odnosi? Czym jest to GMP? Jakie wymagania stawia przed nami? Otóż warto powiedzieć na ten temat kilka słów...

GMP - najważniejsze informacje

Na początek warto nieco powiedzieć o najważniejszych informacjach związanych z GMP. Otóż GMP to skrót wywodzący się z języka angielskiego, od Good Manufacturing Practice. Oznacza on ni mniej ni więcej tylko właśnie dobrą praktykę produkcyjną.

Jest to pewien zestaw standardów mających na celu zapewnienie wysokiej jakości w przemyśle. Szczególnie zaś GMP stosowane jest w branży gastronomicznej oraz w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Niemniej jednak oczywiście nie są to jedyne przykłady jego zastosowania.

Standardy GMP

Sam dokument jest dość długi i aby dokładnie go pojąć należy jednak zainwestować w specjalnie przeznaczone do tego jedno z naprawdę wielu szkoleń. Poniżej przedstawimy jednak najważniejsze informacje dotyczące pewnych ogólnych standardów.

A mianowicie GMP określa np. kontrolę parametrów poszczególnych procesów. Dalej w jego skład wchodzi również okresowa ocena wyrobów gotowych, walidacja i kwalifikacja surowców, sposoby identyfikowalności wyrobów gotowych i wiele, wiele innych rzeczy. Oczywiście każda kontrola, każda procedura - wszystko to musi zawierać dokumentacja GMP.

Audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym - czyli kontrola kontroli

Kontroli nigdy za wiele. W końcu trzeba jakoś skontrolować, czy prawidłowo wdrożono kontrolę. Bo co nam da niewłaściwa kontrola jakości jakiegoś procesu? No właśnie - niespecjalnie dużo i dlatego też warto zainwestować w pracowników wyszkolonych specjalnie w tym kierunku, aby przeprowadzać w pełni profesjonalny audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Taki audyt między innymi ma na cel właśnie sprawdzenie poszczególnych standardów GMP, sposobu ich wprowadzenia, dokumentacji GMP a także sposobu przestrzegania innych dokuemtnów, jak chociażby regulaminu pracowni.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.