Jakie zmiany mają się pojawić w ustawie deweloperskiej?

Ustawa deweloperska to bardzo istotny dokument prawny, do którego przestrzegania zobowiązane są obydwie strony – kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego oraz oczywiście też sam deweloper. Jak dawniej wyglądała ta ustawa i czy coś trzeba tutaj zmieniać? Tego dowiedzieć się możemy podczas szkolenia dla deweloperów.

zdjęcie - (the_title())


Jakie zmiany mają się pojawić w ustawie deweloperskiej?

Ustawa deweloperska to bardzo istotny dokument prawny, do którego przestrzegania zobowiązane są obydwie strony- kupujący mieszkanie z rynku pierwotnego oraz oczywiście też sam deweloper. Jak dawniej wyglądała ta ustawa i czy coś trzeba tutaj zmieniać? Czy są planowane jakieś aktualizacje tej ustawy?

Ustawa deweloperska - najważniejsze informacje

Otóż dawniej niestety praktyki deweloperskie nie należały do nadmiernie uczciwych. Często także było tak, że to niestety kupujący nie wywiązywali się ze swoich powinności. Dlatego też powstała właśnie ustawa deweloperska.

Określa ona przede wszystkim konieczność zawarcie umowy pomiędzy osobą kupującą mieszkanie a deweloperem. Taka umowa ma charakter notarialny i zasadniczo powinna zawierać absolutnie wszystko.

Także kary przewidziane za niewywiązanie się z umowy. Co więcej ustawa także wprowadziła konieczność prowadzenia rachunku powierniczego. Chodzi tutaj bowiem o to, aby nie wpłacać pieniędzy do dewelopera, który może je wykorzystać i następnie ogłosić bankructwo.

Zasadniczo zatem rachunek prowadzony jest przez bank, a w umowie określone jest dokładnie, jakie kwoty powinny być wpłacane tam przez klientów na jakim etapie realizacji inwestycji oraz czy inwestor m dostęp do nich czy też nie.

Zmiany w ustawie deweloperskiej

Jakie zaś zmiany są przewidywane? Przede mną wszystkim ma powstać specjalny fundusz, na który każdy deweloper będzie musiał się składać. Co więcej mają zostać zamknięte otwarte rachunki powiernicze.

Polegały one na tym, że po pewnym ustalonym czasie inwestor ma prawo skorzystać z wpłaconych przez klienta pieniędzy. Takie rozliczenie było dobrej pory najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Teraz deweloper będzie musiał pokrywać koszty całej inwestycji z własnej kieszeni. To oczywiście nie wszystko.

Projekt bowiem zakłada liczne aktualności w sposobie kontroli bankowej oto. Zasadniczo przewidywanych zmian jest wiele. Każdy deweloper powinien zatem zainwestować w szkolenia dla deweloperów z tego zakresu oraz prawa konsumenta szkolenia i użytkowanie wieczyste szkolenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.