Kilka słów na temat użytkowania wieczystego

W polskim prawie występuje dość specyficzny zagadnienie. Dotyczy ono nieruchomości gruntowej i występuje jako jedno z praw rzeczowych. Nie jest to ani prawo własności ani prawo rzeczowe ograniczone. Mowa tutaj o użytkowaniu wieczystym. Czym jest i czego ono dotyczy ?

zdjęcie - (the_title())


Kilka słów na temat użytkowania wieczystego

W polskim prawie występuje dość specyficzny zagadnienie. Dotyczy ono nieruchomości gruntowej i występuje jako jedno z praw rzeczowych. Nie jest to ani prawo własności ani prawo rzeczowe ograniczone. Mowa tutaj o użytkowaniu wieczystym. Czym jest i czego ono dotyczy ?

Dotyczy ono nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa, czy też województwa, powiatu bądź gminy. Jest to oddanie do użytkowania określonej nieruchomości. Użytkowanie wieczyste jest swoistym planem na użytkowanie nieruchomości oraz tego jak długo można z niej korzystać. Wszystkie te informacje są uwzględniane podczas sporządzania umów między odpowiednimi organami a zainteresowaną osobą. Dokument ten to akt notarialny z obligatoryjnym wpisem do ksiąg wieczystych.

Zakres takiego użytkowania jest dość rozszerzony i bardzo zbliżony do prawa własności, a taka osoba może korzystać z gruntu z wyłączeniem osób trzecich. Ponadto prawo użytkowania wieczystego może być zbyte przykładowo w postaci sprzedaży lub obciążone innym prawem czy nawet przedmiotem dziedziczenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Jeśli chodzi o czas takiego użytkowania to może być to maksymalnie 99 lat z możliwością przedłużenia o kolejne nawet 99 lat. Należy wtedy zgłosić się do odpowiednich urzędów wcześniej i skompletować określoną dokumentację. Użytkownik ponosi również określone koszty związane z użytkowaniem takich nieruchomości. Będzie musiał uiścić tzw. opłatę jednorazową. Jej wartość najczęściej waha się w granicach 15% - 25% wartości nieruchomości.

Ponadto będzie on płacił określoną kwotę corocznie, na podstawie wartości nieruchomości oraz jej przeznaczenia. Użytkowanie wieczyste jest specyficzną formą prawa rzeczowego. Od własności odróżniają go przede wszystkim terminowy charakter oraz ograniczenia wynikające z ustaw, zasad współżycia społecznego oraz z zapisów zawartych w umowie.

W 2019 zostały wprowadzone zmiany które mają rozwiązać wiele kwestii oraz przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności, wszystko po to by nie przysparzało więcej problemów z interpretacją oraz kwestiami organizacyjnymi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.