Kilka słów na temat użytkowania wieczystego
W polskim prawie występuje dość specyficzny zagadnienie. Dotyczy ono nieruchomości gruntowej i występuje jako jedno z praw rzeczowych. Nie jest to ani prawo własności ani prawo rzeczowe ograniczone. Mowa tutaj o użytkowaniu wieczystym. Czym jest i czego ono dotyczy ?
Dotyczy ono nieruchomości, które należą do Skarbu Państwa, czy też województwa, powiatu bądź gminy. Jest to oddanie do użytkowania określonej nieruchomości. Użytkowanie wieczyste jest swoistym planem na użytkowanie nieruchomości oraz tego jak długo można z niej korzystać. Wszystkie te informacje są uwzględniane podczas sporządzania umów między odpowiednimi organami a zainteresowaną osobą. Dokument ten to akt notarialny z obligatoryjnym wpisem do ksiąg wieczystych.
Zakres takiego użytkowania jest dość rozszerzony i bardzo zbliżony do prawa własności, a taka osoba może korzystać z gruntu z wyłączeniem osób trzecich. Ponadto prawo użytkowania wieczystego może być zbyte przykładowo w postaci sprzedaży lub obciążone innym prawem czy nawet przedmiotem dziedziczenia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Jeśli chodzi o czas takiego użytkowania to może być to maksymalnie 99 lat z możliwością przedłużenia o kolejne nawet 99 lat. Należy wtedy zgłosić się do odpowiednich urzędów wcześniej i skompletować określoną dokumentację. Użytkownik ponosi również określone koszty związane z użytkowaniem takich nieruchomości. Będzie musiał uiścić tzw. opłatę jednorazową. Jej wartość najczęściej waha się w granicach 15% - 25% wartości nieruchomości.
Ponadto będzie on płacił określoną kwotę corocznie, na podstawie wartości nieruchomości oraz jej przeznaczenia. Użytkowanie wieczyste jest specyficzną formą prawa rzeczowego. Od własności odróżniają go przede wszystkim terminowy charakter oraz ograniczenia wynikające z ustaw, zasad współżycia społecznego oraz z zapisów zawartych w umowie.
W 2019 zostały wprowadzone zmiany które mają rozwiązać wiele kwestii oraz przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności, wszystko po to by nie przysparzało więcej problemów z interpretacją oraz kwestiami organizacyjnymi.