Nowinki w służebności przesyłu!

Sąd najwyższy podjął dnia 16 maja 2017 roku dwie bardzo ważne decyzje odnoszące się do artykułu 305 Kodeksu Cywilnego, a więc do prawie o służebności przesyłu.
zdjęcie - (the_title())

Jednym z najistotniejszych wniosków wynikających z wyroku jest ten:

"Zgodne z ustawą jest ustanowienie służebności przesyłu na prawie użytkowania wieczystego."

Artykuł 233 Kodeksu Cywilnego stanowi, iż w ramach prawa użytkownika wieczystego do rozporządzania swoją własnością, istnieje możliwość obciążenia przez niego nieruchomości. Przepis ten wynika bezpośrednio ze specyfiki użytkowania wieczystego, które jest w swojej formule bardzo zbliżony do prawa własności.
Użytkownik wieczysty zachowuje więc prawo do pełnego rozporządzania dzierżawioną nieruchomością, w tym do korzystania z określonych praw rzeczowych. Prawo budowlane o służebności przesyłu nie może być z tego grona wykluczone!

Odpowiednie szkolenia prawo budowlane skutecznie tłumaczą zawiłości ustaw oraz odnoszą się do bieżącego orzecznictwa!

 

Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

 

Jeśli natomiast chodzi o kwestie wykonawcze, to przepisy o księgach wieczystych i hipotekach stanowią, iż w trzecim dziale księgi umieszcza się ograniczone prawa rzeczowe nieruchomości i prawo do wieczystego użytkowania.

Wyrok Sądu Najwyższego wskazał, że wyłącznie w sytuacji gdy urządzenia przesyłowe wybudowano po terminie oddania nieruchomości w wieczyste użytkowanie lub są one dopiero planowane, możliwe jest ustanowienie służebności przesyłu
Terminowy charakter ustanowionej służebności przesyłu wcale nie jest problemem, gdyż prawo jakim jest służebność przesyłu można dowolnie prolongować. Przejęcie na własność nieruchomości skutkuje to utrzymaniem obciążenia nieruchomości służebnością.

Jednocześnie trwale podkreślono fakt, iż właściciel przekazujący nieruchomość w użytkowanie wieczyste traci wszelkie prawa do obciążania nieruchomości służebnościami, jak i do korzystania z niej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

Na pewno powyższe zmiany prawne i klarowne orzecznictwo SN pozwolą sędziom w niższych instancjach podejmować wyroki zgodnie z obowiązującą literą prawa oraz poszanowaniem interesów nie tylko wieczystych użytkowników, ale i przedsiębiorstw obciążających nieruchomość. Jest to kolejny krok naprzód w prostowaniu wypaczeń prawnych i własnościowych z okresu PRL.

Poznaj nowinki z zakresu prawa budowlanego! Wystarczy wybrać dla siebie odpowiednie szkolenia służebność przesyłu, które w wyczerpujący sposób opisują tematykę!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.