Zgodnie z art. 94. 3 ustawy Kodeks Pracy od 1 stycznie 2004 r. „pracodawca jest odpowiedzialny za stosowanie wobec pracownika mobbingu przez innych pracowników nawet wówczas, gdy sam mobbingu nie stosował, a nawet nie orientował się, że zjawisko takiego występuje w jego firmie”.
Oznacza to, że pracodawca nie może, w sytuacji zaistnienia
zjawiska mobbingu w jego przedsiębiorstwie, zasłonić się niewiedzą na temat tego zjawiska.
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest
przeciwdziałanie zjawisku mobbingu poprzez tworzenie stosownych warunków w miejscu pracy, które uniemożliwią jego stosowanie wobec pracowników przedsiębiorstwa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek, prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Na pełny obowiązek pracodawcy w tym zakresie składają się trzy podstawowe elementy: poszanowanie godności osobistej pracownika oraz respektowanie równych praw wszystkim pracowników firmy z tytułu jednakowego wypełniania przez nich identycznych obowiązków pracowniczych (w szczególności dotyczy do równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy), skierowanie do pracowników
zakazu mobbingu w miejscu pracy (mobbing może być stosowany nie tylko przez pracodawcę wobec pracownika, ale także przez pracownika wobec pracownika, a nawet przez pracownika wobec pracodawcy!), w końcu pracodawca jest zobowiązany do eliminacji tego typu praktyk przez osoby trzecie względem pracowników firmy.
W kontekście uregulowań prawnych warto też pamiętać, iż w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 2011 r., I PK 35/11 od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje stosowanie polityki antydyskryminacyjnej w miejscu pracy zgodnie z ustawą z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie różnego traktowania (Dz. U. z 2010 r. Nr 254 poz. 1700).
Co za tym idzie należy chronić pracowników przez dyskryminacją ze względu na: płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, rasę, światopogląd, wyznanie, religię, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.
Aby skutecznie zwalczać
zjawisko mobbingu pracodawca powinien podjąć skuteczne działania. Jednym z nich mogą być szkolenia antymobbingowe prowadzone w miejscu pracy. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które organizują tego typu szkolenia. Skuteczna edukacja jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie i szybkie
wykrywanie zjawiska mobbingu w przedsiębiorstwie.