Polskie prawo pracy

Praca od zawsze jest kluczowym elementem naszego życia. Zapewnia nam ona odpowiednie fundusze, które umożliwiają nam godne życie, jak i spełnianie naszych potrzeb (nie tylko tych pierwotnych). Kiedy tylko podejmujemy pracę musimy pamiętać, że jesteśmy chronieni przez prawo pracy, które zapewnia nam odpowiednie warunki do jej wykonywania. Prawo pracy do odłam prawa skupiający się na regulacji stosunku między konkretnym pracownikiem, a konkretnym pracodawcą. 

   
  Praca od zawsze jest kluczowym elementem naszego życia. Zapewnia nam ona odpowiednie fundusze, które umożliwiają nam godne życie, jak i spełnianie naszych potrzeb (nie tylko tych pierwotnych). Kiedy tylko podejmujemy pracę musimy pamiętać, że jesteśmy chronieni przez prawo pracy, które zapewnia nam odpowiednie warunki do jej wykonywania.
   
  Prawo pracy do odłam prawa skupiający się na regulacji stosunku między konkretnym pracownikiem, a konkretnym pracodawcą. Zapewnia ono jasność stron między obiema osobami, jak i umożliwia omówienie różnic powstałych w wyniku układów, czy też sporów zbiorowych. W prawie Polskim za prawo pracy odpowiada kodeks pracy, będący podstawowym aktem regulującym te zagadnienia.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  W artykule dziewiątym tego kodeksu zawarta jest informacja o hierarchicznej kolejności, jaka należy przestrzegać w przypadku słuchania zasad dotyczących przepisów pracy. W pierwszej kolejności jest to właśnie kodeks pracy oraz wszelakiego rodzaju akty powstałe na jego podstawie. Następnie dominują inne ustawy oraz akty prawne regulujące prawa pracowników orz pracodawców.

  Poniżej tego mamy do czynienia z postanowieniami układów zbiorowych, oraz innymi porozumieniami, jak i regulaminami. Te wszystkie przepisy zapewniają pracownikom i pracodawca prawa, których nie można łamać.
   
  Mowa tutaj o takich przywilejach jak np. możliwości podjęcia pracy przez każdego, dowolności stosunków pracy, czy też poszanowania dóbr osobistych przez pracodawcę. Pojawia się pytanie czy prawo pracy, może nas tez ograniczać?

  Odpowiedź jest wręcz oczywista, gdyż podobnie jak inne prawa, tam gdzie jedni mają przywileje, ktoś inny musi tracić swoje prawa. W efekcie choć nie zawsze może być to sprawiedliwe, prawo pracy dąży do tego aby każdy był równy wobec niego.
   
  Jak już wspomniano praca jest dla nas bardzo ważna przez co musi być ona dobrze ustalona, dzięki czemu zachowane będą jasne i klarowne warunki dla obu stron. Prawo pracy obowiązuje w Polsce od 1974 roku, od kiedy tylko został wydany kodeks pracy. Ostatnia zmiana jaka została w nim wprowadzona pochodzi z 2018 roku, z 25 maja.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.