Praca od zawsze jest kluczowym elementem naszego życia. Zapewnia nam ona odpowiednie fundusze, które umożliwiają nam godne życie, jak i spełnianie naszych potrzeb (nie tylko tych pierwotnych). Kiedy tylko podejmujemy pracę musimy pamiętać, że jesteśmy chronieni przez prawo pracy, które zapewnia nam odpowiednie warunki do jej wykonywania.
Prawo pracy do odłam prawa skupiający się na regulacji stosunku między konkretnym pracownikiem, a konkretnym pracodawcą. Zapewnia ono jasność stron między obiema osobami, jak i umożliwia omówienie różnic powstałych w wyniku układów, czy też sporów zbiorowych. W prawie Polskim za prawo pracy odpowiada kodeks pracy, będący podstawowym aktem regulującym te zagadnienia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
W artykule dziewiątym tego kodeksu zawarta jest informacja o hierarchicznej kolejności, jaka należy przestrzegać w przypadku słuchania zasad dotyczących przepisów pracy. W pierwszej kolejności jest to właśnie kodeks pracy oraz wszelakiego rodzaju akty powstałe na jego podstawie. Następnie dominują inne ustawy oraz akty prawne regulujące prawa pracowników orz pracodawców.
Poniżej tego mamy do czynienia z postanowieniami układów zbiorowych, oraz innymi porozumieniami, jak i regulaminami. Te wszystkie przepisy zapewniają pracownikom i pracodawca prawa, których nie można łamać.
Mowa tutaj o takich przywilejach jak np. możliwości podjęcia pracy przez każdego, dowolności stosunków pracy, czy też poszanowania dóbr osobistych przez pracodawcę. Pojawia się pytanie czy prawo pracy, może nas tez ograniczać?
Odpowiedź jest wręcz oczywista, gdyż podobnie jak inne prawa, tam gdzie jedni mają przywileje, ktoś inny musi tracić swoje prawa. W efekcie choć nie zawsze może być to sprawiedliwe, prawo pracy dąży do tego aby każdy był równy wobec niego.
Jak już wspomniano praca jest dla nas bardzo ważna przez co musi być ona dobrze ustalona, dzięki czemu zachowane będą jasne i klarowne warunki dla obu stron. Prawo pracy obowiązuje w Polsce od 1974 roku, od kiedy tylko został wydany kodeks pracy. Ostatnia zmiana jaka została w nim wprowadzona pochodzi z 2018 roku, z 25 maja.