Polskie prawo pracy

Praca od zawsze jest kluczowym elementem naszego życia. Zapewnia nam ona odpowiednie fundusze, które umożliwiają nam godne życie, jak i spełnianie naszych potrzeb (nie tylko tych pierwotnych). Kiedy tylko podejmujemy pracę musimy pamiętać, że jesteśmy chronieni przez prawo pracy, które zapewnia nam odpowiednie warunki do jej wykonywania. Prawo pracy do odłam prawa skupiający się na regulacji stosunku między konkretnym pracownikiem, a konkretnym pracodawcą. 

27 czerwca 2018
zdjęcie - Polskie prawo pracy
 
Praca od zawsze jest kluczowym elementem naszego życia. Zapewnia nam ona odpowiednie fundusze, które umożliwiają nam godne życie, jak i spełnianie naszych potrzeb (nie tylko tych pierwotnych). Kiedy tylko podejmujemy pracę musimy pamiętać, że jesteśmy chronieni przez prawo pracy, które zapewnia nam odpowiednie warunki do jej wykonywania.
 
Prawo pracy do odłam prawa skupiający się na regulacji stosunku między konkretnym pracownikiem, a konkretnym pracodawcą. Zapewnia ono jasność stron między obiema osobami, jak i umożliwia omówienie różnic powstałych w wyniku układów, czy też sporów zbiorowych. W prawie Polskim za prawo pracy odpowiada kodeks pracy, będący podstawowym aktem regulującym te zagadnienia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy  na szkolenie zmiany w prawie pracy 2018/2019.

Uczestników tego szkolenia interesują również:

W artykule dziewiątym tego kodeksu zawarta jest informacja o hierarchicznej kolejności, jaka należy przestrzegać w przypadku słuchania zasad dotyczących przepisów pracy. W pierwszej kolejności jest to właśnie kodeks pracy oraz wszelakiego rodzaju akty powstałe na jego podstawie. Następnie dominują inne ustawy oraz akty prawne regulujące prawa pracowników orz pracodawców.

Poniżej tego mamy do czynienia z postanowieniami układów zbiorowych, oraz innymi porozumieniami, jak i regulaminami. Te wszystkie przepisy zapewniają pracownikom i pracodawca prawa, których nie można łamać.
 
Mowa tutaj o takich przywilejach jak np. możliwości podjęcia pracy przez każdego, dowolności stosunków pracy, czy też poszanowania dóbr osobistych przez pracodawcę. Pojawia się pytanie czy prawo pracy, może nas tez ograniczać?

Odpowiedź jest wręcz oczywista, gdyż podobnie jak inne prawa, tam gdzie jedni mają przywileje, ktoś inny musi tracić swoje prawa. W efekcie choć nie zawsze może być to sprawiedliwe, prawo pracy dąży do tego aby każdy był równy wobec niego.
 
Jak już wspomniano praca jest dla nas bardzo ważna przez co musi być ona dobrze ustalona, dzięki czemu zachowane będą jasne i klarowne warunki dla obu stron. Prawo pracy obowiązuje w Polsce od 1974 roku, od kiedy tylko został wydany kodeks pracy. Ostatnia zmiana jaka została w nim wprowadzona pochodzi z 2018 roku, z 25 maja.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.