Specustawa drogowa
Wszelkie kwestie mające związek z planowanymi oraz realizowanymi inwestycjami drogowymi są regulowane zapisami Specustawy Drogowej, jak powszechnie mówi się na „Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”, które weszła w życie 10 kwietnia 2003 roku.
Uregulowane zostały tam także kwestie związane z koniecznością wywłaszczenia nieruchomości i ziemię a także zasady przyznawania odszkodowań z powodu poniesionej straty. Specustawa była kilka razy nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały we wrześniu 2018 roku.
Ustawa o drogach publicznych określa wszystkie reguły dotyczące przygotowywanych inwestycji związanych z drogami ekspresowymi, krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi – czyli ogólnie mówiąc drogami publicznymi. Na mocy ustawy wprowadzono między innymi zintegrowaną decyzję o zezwoleniu na realizacje inwestycji, która znana jest powszechnie jako ZRID.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Wprowadzenie tej decyzji znacznie usprawniło i ułatwiło wszelkie procedury, bowiem wcześniej konieczne było uzyskanie kilku niezależnych od siebie decyzji – obecnie wystarczy ZRID. W ustawie postarano się także o to, aby odszkodowania w związku z wywłaszczeniem wypłacane były sprawnie i możliwie jak najszybciej.
Ostatnia nowelizacja z września 2018 wprowadziła do ustawy szereg zmian.
Najważniejsze z nich to: połączenie dwóch, dotychczas niezależnych decyzji (o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę) w jedną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (dzięki czemu czas oczekiwania na jej wydanie skrócił się z 5 do 3 miesięcy), uregulowanie prawnych kwestii dotyczących własnością organów w przypadku, kiedy realizowana inwestycja dotyczy obszaru większego niż jedno województwo; nałożenie na Lasy Państwowe obowiązku bezpłatnego wycięcia oraz posprzątania drzew oraz krzewów, które przeznaczone są pod inwestycje; nadanie osobie zarządzającej drogą na czas inwestycji dodatkowych uprawnień (związanych między innymi z liniami kolejowymi i obszarami wodnymi); wydłużenie do 4 miesięcy terminu na wydanie wywłaszczonej nieruchomości i inne.