Specustawa drogowa

Wszelkie kwestie mające związek z planowanymi oraz realizowanymi inwestycjami drogowymi są regulowane zapisami Specustawy Drogowej, jak powszechnie mówi się na „Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”, które weszła w życie 10 kwietnia 2003 roku.

Gamma - Specustawa drogowa


Specustawa drogowa

Wszelkie kwestie mające związek z planowanymi oraz realizowanymi inwestycjami drogowymi są regulowane zapisami Specustawy Drogowej, jak powszechnie mówi się na „Ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych”, które weszła w życie 10 kwietnia 2003 roku.

Uregulowane zostały tam także kwestie związane z koniecznością wywłaszczenia nieruchomości i ziemię a także zasady przyznawania odszkodowań z powodu poniesionej straty. Specustawa była kilka razy nowelizowana. Ostatnie zmiany wprowadzone zostały we wrześniu 2018 roku.

Ustawa o drogach publicznych określa wszystkie reguły dotyczące przygotowywanych inwestycji związanych z drogami ekspresowymi, krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi – czyli ogólnie mówiąc drogami publicznymi. Na mocy ustawy wprowadzono między innymi zintegrowaną decyzję o zezwoleniu na realizacje inwestycji, która znana jest powszechnie jako ZRID.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Wprowadzenie tej decyzji znacznie usprawniło i ułatwiło wszelkie procedury, bowiem wcześniej konieczne było uzyskanie kilku niezależnych od siebie decyzji – obecnie wystarczy ZRID. W ustawie postarano się także o to, aby odszkodowania w związku z wywłaszczeniem wypłacane były sprawnie i możliwie jak najszybciej.

Ostatnia nowelizacja z września 2018 wprowadziła do ustawy szereg zmian.

Najważniejsze z nich to: połączenie dwóch, dotychczas niezależnych decyzji (o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę) w jedną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (dzięki czemu czas oczekiwania na jej wydanie skrócił się z 5 do 3 miesięcy), uregulowanie prawnych kwestii dotyczących własnością organów w przypadku, kiedy realizowana inwestycja dotyczy obszaru większego niż jedno województwo; nałożenie na Lasy Państwowe obowiązku bezpłatnego wycięcia oraz posprzątania drzew oraz krzewów, które przeznaczone są pod inwestycje; nadanie osobie zarządzającej drogą na czas inwestycji dodatkowych uprawnień (związanych między innymi z liniami kolejowymi i obszarami wodnymi); wydłużenie do 4 miesięcy terminu na wydanie wywłaszczonej nieruchomości i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.