Ustawa o archiwizacji dokumentów – najważniejsze zasady

Codziennie w każdym przedsiębiorstwie, w zależności od jego wielkości i sposobu działania powstają setki, jeśli nie tysiące różnego rodzaju dokumentów.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o archiwizacji dokumentów - najważniejsze zasady

Codziennie w każdym przedsiębiorstwie, w zależności od jego wielkości i sposobu działania powstają setki, jeśli nie tysiące różnego rodzaju dokumentów.

O ile w prywatnych domowych archiwach sposób przechowywania dokumentacji jest dowolny, o tyle w przypadku tych firmowych sprawa już taka prosta nie jest, bowiem archiwizacja musi być prowadzona zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami ustawy.

Zanim każdy przedsiębiorca zapozna się z zasadami dotyczącymi przechowywania i gromadzenia dokumentacji, warto by poświęcił on nieco czasu na zapoznanie się z definicją, choćby pobieżną, archiwizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Administrator Bezpieczeństwa Informacji(ABI) dziś – Inspektor Ochrony Danych (IOD) jutro – szkolenie przygotowuje do objęcia tej roli na poziomie praktycznym.

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Ujmując rzecz w możliwie jak największym skrócie, archiwizacja jest to kompleksowy proces obejmujący tworzenie, zabezpieczenie i klasyfikowanie w odpowiedni sposób całej dokumentacji.

Dokumenty przechowywane w archiwach podzielić można na dwie grupy:

  • dokumenty archiwalne, czyli takie które przedstawiają jakąś historyczną wartość,
  • dokumenty niearchiwalne, czyli takie, które są gromadzone np. w zakładach pracy.

Tak naprawdę każda dokumentacja (w tym dokumentacja pracownicza), zanim jeszcze zajmie odpowiednie miejsce w archiwum musi zostać odpowiednio sklasyfikowana.

Do klasyfikacji stosuje się w zdecydowanej większości przypadków te trzy kryteria:

  • kryterium dotyczące wartości archiwalnej dokumentacji,
  • kryterium dotyczące podziału dokumentacji ze względu na nośnik,
  • kryterium dotyczące dostępności do dokumentacji osób trzecich.

Zgodnie z przepisami ustawy o archiwizacji, wszystkie instytucje, które wytwarzają w czasie swojej działalności archiwalne dokumenty są zobowiązane do tego, aby prowadzić takie archiwa w zgodzie z obowiązującymi w danym momencie przepisami.

W przypadku tych instytucji, gdzie generowane są jedynie dokumenty niearchiwalne nie ma obowiązku tworzenia specjalnego archiwum, jednak niezbędne jest założenie składnicy akt w oparciu o odpowiednią ustawę i powiązane z nią akty prawne.

W tym przypadku bardzo często przedsiębiorcy do prowadzenia składnicy akt zatrudniają firmy zewnętrzne, które prowadzeniem tego typu składowiska zajmą się kompleksowo i profesjonalnie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.