Ustawa o drogach publicznych
Specustawa drogowa to powszechnie stosowana nazwa dla Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na podstawie jej zapisów uregulowane zostały wszystkie kwestie dotyczące realizacji inwestycji drogowych, a także ma na celu jak najszybsze i najsprawniejsze wypłacenie odszkodowań osobom, które w wyniku wywłaszczenia ziemi i nieruchomości pod powstające inwestycje utraciły swoją własność.
Ustawa dotyczy wszystkich dróg publicznych, do których zalicza się drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i ekspresowe.
Zawarte są w niej wszystkie warunki, które muszą być przestrzegane na etapie przygotowywania, a następnie realizacji drogowych inwestycji. Aby wszelkie procedury administracyjne zostały usprawnione postanowiono na mocy Specustawy drogowej, że w miejsce kilku dotychczasowych decyzji, które niezbędne były do rozpoczęcia prac, wprowadzona zostanie wyłącznie jedna, zintegrowana decyzja o pozwoleniu na realizowanie drogowej inwestycji, znana jako decyzja ZRID.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Ustawa o drogach publicznych była wielokrotnie nowelizowana, ostatnie zmiany wprowadzone zostały do niej pod koniec 2018 roku (a konkretnie na początku września). Uregulowane zostały między innymi kwestie własnościowe związane z wykonywanymi inwestycjami, które dotyczą obszaru obejmującego więcej niż jedno województwo. Ustalone zostały sankcje, które mają zostać nakładane na organy, które nie wydadzą wiążących decyzji w terminie 90 dni od złożenia wniosku.
Połączone zostały dwie decyzje, do tej pory niezależne od siebie, a mianowicie decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi oraz decyzja o pozwoleniu na budowę – obecnie jest to zintegrowana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a czas oczekiwania na jej wydanie skrócił się do 3 miesięcy z wcześniejszych 5.
Dodatkowo zarządcy drogi przyznane zostały na czas trwania inwestycji dodatkowe uprawnienia związane między innymi z liniami kolejowymi i terenami wodnymi, wydłużono okres na wydanie wywłaszczonych nieruchomości z 30 dni do 4 miesięcy, a także nałożono na Lasy Państwowe obowiązek bezpłatnej wycinki i uprzątnięcia drzew i krzewów znajdujących się na terenie przeznaczonym pod inwestycję.