Ustawa o drogach publicznych

Specustawa drogowa to powszechnie stosowana nazwa dla Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na podstawie jej zapisów uregulowane zostały wszystkie kwestie dotyczące realizacji inwestycji drogowych.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o drogach publicznych

Specustawa drogowa to powszechnie stosowana nazwa dla Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na podstawie jej zapisów uregulowane zostały wszystkie kwestie dotyczące realizacji inwestycji drogowych, a także ma na celu jak najszybsze i najsprawniejsze wypłacenie odszkodowań osobom, które w wyniku wywłaszczenia ziemi i nieruchomości pod powstające inwestycje utraciły swoją własność.

Ustawa dotyczy wszystkich dróg publicznych, do których zalicza się drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i ekspresowe.

Zawarte są w niej wszystkie warunki, które muszą być przestrzegane na etapie przygotowywania, a następnie realizacji drogowych inwestycji. Aby wszelkie procedury administracyjne zostały usprawnione postanowiono na mocy Specustawy drogowej, że w miejsce kilku dotychczasowych decyzji, które niezbędne były do rozpoczęcia prac, wprowadzona zostanie wyłącznie jedna, zintegrowana decyzja o pozwoleniu na realizowanie drogowej inwestycji, znana jako decyzja ZRID.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Ustawa o drogach publicznych była wielokrotnie nowelizowana, ostatnie zmiany wprowadzone zostały do niej pod koniec 2018 roku (a konkretnie na początku września). Uregulowane zostały między innymi kwestie własnościowe związane z wykonywanymi inwestycjami, które dotyczą obszaru obejmującego więcej niż jedno województwo. Ustalone zostały sankcje, które mają zostać nakładane na organy, które nie wydadzą wiążących decyzji w terminie 90 dni od złożenia wniosku.

Połączone zostały dwie decyzje, do tej pory niezależne od siebie, a mianowicie decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi oraz decyzja o pozwoleniu na budowę – obecnie jest to zintegrowana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a czas oczekiwania na jej wydanie skrócił się do 3 miesięcy z wcześniejszych 5.

Dodatkowo zarządcy drogi przyznane zostały na czas trwania inwestycji dodatkowe uprawnienia związane między innymi z liniami kolejowymi i terenami wodnymi, wydłużono okres na wydanie wywłaszczonych nieruchomości z 30 dni do 4 miesięcy, a także nałożono na Lasy Państwowe obowiązek bezpłatnej wycinki i uprzątnięcia drzew i krzewów znajdujących się na terenie przeznaczonym pod inwestycję.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.