Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.

Gamma - Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

    Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

    Służebność przesyłu może zostać ustanowiona również na użytkowaniu wieczystym, jednak nie będzie to możliwe w przypadku większości starych urządzeń. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego wolno ustanowić służebność wody, gazu i prądu na prawie użytkowania wieczystego.

    Jednocześnie uchwała SN zablokowała roszczenia, które dotyczyły starych urządzeń państwowych i w sumie opiewały na wiele milionów złotych.

    Uchwała Sądu Najwyższego ma zastosowanie w przypadku wszystkich sieci przesyłowych, które dostarczają wodę, prąd, ciepło, sygnały telekomunikacyjne, gaz, a także odprowadzają ścieki. Jest to ważna decyzja, która pozwoli na ujednolicenie praktyki. Do tej pory różne sądy wydawały rozbieżne orzeczenia.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

    W niektórych przypadkach nie pozwalano na ustanowienie służebności przesyłu w przypadku użytkowania wieczystego, w innych wydawano zgodę, co prowadziło do wielu niejasnych sytuacji.

    Uchwała Sądu Najwyższego jest bez wątpienia korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców przesyłowych, przede wszystkim w przypadku realizacji nowych inwestycji.

    Taka decyzja będzie ułatwiała budowę sieci na terenach, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Uchwała precyzuje z kim w takim przypadku należy przeprowadzać rokowania oraz podpisać umowę.

    Zobacz inne artykuły ze szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo energetyczne. Zapraszamy

    Jednocześnie ta sama uchowała uwalnia przedsiębiorców od konieczności zaspokojenia roszczeń związanych z urządzeniami wybudowanymi przed 1 lutego 1989 r. Niestety jest to niekorzystna sytuacja dla użytkowników wieczystych, którzy dochodzili wynagrodzeń z tego tytułu.

    Prawo dotyczące służebności przesyłu cały czas się zmienia i pojawiają się nowe uchwały w tym zakresie.

    Szkolenia służebność przesyłu pozwalają być na bieżąco z tego typu zagadnieniami. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wprowadzanych w prawie budowlanym jest trudnym zadaniem.

    Szkolenie prawo budowlane jest organizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dokładnie znają obowiązujące przepisy, ale także śledzą wszystkie nowe uchwały oraz orzecznictwo w takich sprawach.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

    Z zakresu logistyki
    Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
    Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

    Sprawdź również nasze szkolenia online

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza