Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.

zdjęcie - (the_title())

Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Służebność przesyłu może zostać ustanowiona również na użytkowaniu wieczystym, jednak nie będzie to możliwe w przypadku większości starych urządzeń. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego wolno ustanowić służebność wody, gazu i prądu na prawie użytkowania wieczystego.

Jednocześnie uchwała SN zablokowała roszczenia, które dotyczyły starych urządzeń państwowych i w sumie opiewały na wiele milionów złotych.

Uchwała Sądu Najwyższego ma zastosowanie w przypadku wszystkich sieci przesyłowych, które dostarczają wodę, prąd, ciepło, sygnały telekomunikacyjne, gaz, a także odprowadzają ścieki. Jest to ważna decyzja, która pozwoli na ujednolicenie praktyki. Do tej pory różne sądy wydawały rozbieżne orzeczenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

W niektórych przypadkach nie pozwalano na ustanowienie służebności przesyłu w przypadku użytkowania wieczystego, w innych wydawano zgodę, co prowadziło do wielu niejasnych sytuacji.

Uchwała Sądu Najwyższego jest bez wątpienia korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców przesyłowych, przede wszystkim w przypadku realizacji nowych inwestycji.

Taka decyzja będzie ułatwiała budowę sieci na terenach, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Uchwała precyzuje z kim w takim przypadku należy przeprowadzać rokowania oraz podpisać umowę.

Zobacz inne artykuły ze szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo energetyczne. Zapraszamy

Jednocześnie ta sama uchowała uwalnia przedsiębiorców od konieczności zaspokojenia roszczeń związanych z urządzeniami wybudowanymi przed 1 lutego 1989 r. Niestety jest to niekorzystna sytuacja dla użytkowników wieczystych, którzy dochodzili wynagrodzeń z tego tytułu.

Prawo dotyczące służebności przesyłu cały czas się zmienia i pojawiają się nowe uchwały w tym zakresie.

Szkolenia służebność przesyłu pozwalają być na bieżąco z tego typu zagadnieniami. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wprowadzanych w prawie budowlanym jest trudnym zadaniem.

Szkolenie prawo budowlane jest organizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dokładnie znają obowiązujące przepisy, ale także śledzą wszystkie nowe uchwały oraz orzecznictwo w takich sprawach.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

Z zakresu logistyki
Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

Sprawdź również nasze szkolenia online

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.