Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

Ustawodawca przewiduje, że służebność przesyłu powinna zostać ustanowiona za odpowiednim wynagrodzeniem. Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie strony umowy uzgodniły, że ustanowienie takiego prawa nastąpi nieodpłatnie.

Gamma - Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

  Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego

  Służebność przesyłu może zostać ustanowiona również na użytkowaniu wieczystym, jednak nie będzie to możliwe w przypadku większości starych urządzeń. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego wolno ustanowić służebność wody, gazu i prądu na prawie użytkowania wieczystego.

  Jednocześnie uchwała SN zablokowała roszczenia, które dotyczyły starych urządzeń państwowych i w sumie opiewały na wiele milionów złotych.

  Uchwała Sądu Najwyższego ma zastosowanie w przypadku wszystkich sieci przesyłowych, które dostarczają wodę, prąd, ciepło, sygnały telekomunikacyjne, gaz, a także odprowadzają ścieki. Jest to ważna decyzja, która pozwoli na ujednolicenie praktyki. Do tej pory różne sądy wydawały rozbieżne orzeczenia.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  W niektórych przypadkach nie pozwalano na ustanowienie służebności przesyłu w przypadku użytkowania wieczystego, w innych wydawano zgodę, co prowadziło do wielu niejasnych sytuacji.

  Uchwała Sądu Najwyższego jest bez wątpienia korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców przesyłowych, przede wszystkim w przypadku realizacji nowych inwestycji.

  Taka decyzja będzie ułatwiała budowę sieci na terenach, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Uchwała precyzuje z kim w takim przypadku należy przeprowadzać rokowania oraz podpisać umowę.

  Zobacz inne artykuły ze szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo energetyczne. Zapraszamy

  Jednocześnie ta sama uchowała uwalnia przedsiębiorców od konieczności zaspokojenia roszczeń związanych z urządzeniami wybudowanymi przed 1 lutego 1989 r. Niestety jest to niekorzystna sytuacja dla użytkowników wieczystych, którzy dochodzili wynagrodzeń z tego tytułu.

  Prawo dotyczące służebności przesyłu cały czas się zmienia i pojawiają się nowe uchwały w tym zakresie.

  Szkolenia służebność przesyłu pozwalają być na bieżąco z tego typu zagadnieniami. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wprowadzanych w prawie budowlanym jest trudnym zadaniem.

  Szkolenie prawo budowlane jest organizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dokładnie znają obowiązujące przepisy, ale także śledzą wszystkie nowe uchwały oraz orzecznictwo w takich sprawach.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szukasz szkoleń dla ekspertów? Sprawdź nasze szkolenia z logistyki i transportu

  Z zakresu logistyki
  Zarządzanie łańcuchem dostaw, Incoterms 2020, Intrast i inne.
  Pełna lista szkoleń: szkolenia logistyka

  Sprawdź również nasze szkolenia online

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.