Służebność przesyłu na prawie użytkowania wieczystego
Służebność przesyłu może zostać ustanowiona również na użytkowaniu wieczystym, jednak nie będzie to możliwe w przypadku większości starych urządzeń. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego wolno ustanowić służebność wody, gazu i prądu na prawie użytkowania wieczystego.
Jednocześnie uchwała SN zablokowała roszczenia, które dotyczyły starych urządzeń państwowych i w sumie opiewały na wiele milionów złotych.
Uchwała Sądu Najwyższego ma zastosowanie w przypadku wszystkich sieci przesyłowych, które dostarczają wodę, prąd, ciepło, sygnały telekomunikacyjne, gaz, a także odprowadzają ścieki. Jest to ważna decyzja, która pozwoli na ujednolicenie praktyki. Do tej pory różne sądy wydawały rozbieżne orzeczenia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeW niektórych przypadkach nie pozwalano na ustanowienie służebności przesyłu w przypadku użytkowania wieczystego, w innych wydawano zgodę, co prowadziło do wielu niejasnych sytuacji.
Uchwała Sądu Najwyższego jest bez wątpienia korzystna z punktu widzenia przedsiębiorców przesyłowych, przede wszystkim w przypadku realizacji nowych inwestycji.
Taka decyzja będzie ułatwiała budowę sieci na terenach, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste. Uchwała precyzuje z kim w takim przypadku należy przeprowadzać rokowania oraz podpisać umowę.
Zobacz inne artykuły ze szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo energetyczne. Zapraszamy
Jednocześnie ta sama uchowała uwalnia przedsiębiorców od konieczności zaspokojenia roszczeń związanych z urządzeniami wybudowanymi przed 1 lutego 1989 r. Niestety jest to niekorzystna sytuacja dla użytkowników wieczystych, którzy dochodzili wynagrodzeń z tego tytułu.
Prawo dotyczące służebności przesyłu cały czas się zmienia i pojawiają się nowe uchwały w tym zakresie.
Szkolenia służebność przesyłu pozwalają być na bieżąco z tego typu zagadnieniami. Samodzielne śledzenie wszystkich zmian wprowadzanych w prawie budowlanym jest trudnym zadaniem.
Szkolenie prawo budowlane jest organizowane przez ekspertów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dokładnie znają obowiązujące przepisy, ale także śledzą wszystkie nowe uchwały oraz orzecznictwo w takich sprawach.