Ważny element w kontroli leków
Branża farmaceutyczna jest jedną z najbardziej kontrolowanych i regulowanych przepisowo branż. Jak pewnie każdy wie jest to spowodowane specyfikacją tej produkcji. Mówimy w końcu o lekach.
Mają one bardzo rygorystyczne standardy i muszą trzymać wiele norm aby mogły być sprzedawane. Wiemy przecież jakie w skutkach mogłoby być nieprzestrzeganie norm.
Ścisła kontrola nie wyeliminowała jednak przypadków gdzie leki były podrabiane i wprowadzane na rynek. Takie niesprawdzone leki mogły spowodować bardzo wiele szkód a nawet śmierć u wielu ludzi.
Wprowadzono więc przepisy które zapobiegają w większym stopniu możliwość wprowadzenia takich leków na rynek.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Nasze szkolenia dla firm farmaceutycznych charakteryzują się doborem zróżnicowanych metod dydaktycznych w celu jak najlepszego przyswojenia wiedzy przez uczestników. Treści merytoryczne jak i metodyka szkoleń są każdorazowo dostosowywane do omawianych zagadnień i problemów.
Dla branży farmaceutycznej stworzyliśmy ofertę nowoczesnych specjalistycznych szkoleń, opartych na aktualnych wymaganiach Prawa Farmaceutycznego oraz wymaganiach dobrych praktyk.
Sprawdź nasze:
Mowa tutaj o dyrektywie 2011/62/UE1. Dotyczy ona sposobów zabezpieczania opakowań leków i innych produktów farmaceutycznych oraz sposobu ich oznakowania. Zwane jest to inaczej serializacją.
Dyrektywa fałszywkowa wymaga od producentów leków umieszczania podwójnych zabezpieczeń na opakowaniach leków. Jest to unikalny identyfikator oraz elementy, które mają uchronić przed naruszeniem.
Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z następujących tematów:
i wiele innych!
Dyrektywa przewidywała ponadto stworzenie systemu baz, w których będą przechowywane dane o produktach leczniczych podlegających serializacji, koszty systemu baz ponoszą wytwórcy leków posiadających zabezpieczenia.
Producenci muszą brać pod uwagę również jakość druku kodów.
W trakcie takiej oceny muszą ocenić :
- kontrast między jasnymi i ciemnymi częściami;
- jednorodność odbicia promienia skanującego dla jasnych i ciemnych części;
- niejednorodność osiową;
- niejednorodność siatki;
- niewykorzystane korygowanie błędów;
- uszkodzenie ustalonego wzoru;
- możliwości wzorcowego algorytmu dekodowania w dekodowaniu kodu Data Matrix.
Jest to rozporządzenie Unijne które ma obowiązywać w danych krajach od 9 lutego 2019 roku.
Sprawi ono, że na rynek nie będą dostawać się leki zagrażające pacjentom oraz nie będzie firm które nielegalnie je produkują.
Pozwoli to na większą kontrolę rynku oraz jego produktów. Sprawi to że produkty będą bezpieczniejsze dla konsumentów.