Zamówienia publiczne – podstawy prawne

Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na różnego rodzaju roboty budowlane, usługi czy dostawy nadal jest duże. Potrzebne więc były przepisy, które regulowałyby kwestie zawierania umów o dostawy czy roboty.

13 czerwca 2019
zdjęcie - Zamówienia publiczne – podstawy prawne

Zamówienia publiczne - podstawy prawne

Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na różnego rodzaju roboty budowlane, usługi czy dostawy nadal jest duże. Potrzebne więc były przepisy, które regulowałyby kwestie zawierania umów o dostawy czy roboty. W Polsce wszystkie najistotniejsze kwestie związane z zamówieniami publicznymi reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku - Prawo zamówień publicznych.

Należy zaznaczyć, że Ustawa ta powstała po to, aby niejako włączyć do krajowego porządku prawnego założenia dyrektyw Unii Europejskiej, do której przecież należy nasz kraj. Istnieje kilka trybów, w których wyżej wspomniana Ustawa zezwala udzielać zamówień. Wśród tychże trybów wyróżnić można: tryb negocjacji z ogłoszeniem, tryb przetargu ograniczonego oraz nieograniczonego, tryb dialogu konkurencyjnego, tryb negocjacji bez ogłoszenia, tryb zapytania o cenę, tryb zamówienia z wolnej ręki, tryb licytacji elektronicznej. Nie da się ukryć, że przepisy precyzują też kilka zasad, na których powinno opierać się udzielanie różnorako rozumianych zamówień publicznych.

Wśród najważniejszych zasad wyróżnić można chociażby: zasadę jawności, zasadę uprzywilejowania formy pisemnej czy zasadę równego traktowania poszczególnych wykonawców. Nie da się ukryć, że dobrze byłoby gdyby w każdej organizacji, która zajmuje się niejako zamówieniami publicznymi, pracownicy mieli świadomość tego czym one są i jak się ich udziela. Z całą więc pewnością pracownikom przydadzą się takie szkolenia jak szkolenia przetargi publiczne czy prawo zamówień publicznych szkolenie.

Dzięki tego rodzaju szkoleniom pracownicy nauczą się zasad udzielania zamówień publicznych i przyswoją sobie wszystkie nieodzowne procedury. Przydatne będą również controlling szkolenia. Nie da się ukryć, że każde szkolenie powinno być przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowaną i najlepiej doświadczoną firmę. Dzięki temu zyskujemy pewność, że szkolenie zostanie przeprowadzone w sposób profesjonalny. Takie szkolenie powinno również charakteryzować się niezwykle wysoką skutecznością.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.