Zawiłość prawa służebności przesyłu

Prawo służebności przesyłu pomimo swojej stosunkowo krótkiej historii w polskim systemie prawnym znalazło już wiele ciekawych i praktycznych zastosowań. Zarówno na poziomie sądów, jak i postępowań ugodowych można liczyć na to, że wiele kart zostało już odkrytych i nie trzeba błądzić po omacku, ale jednocześnie doktryna i orzecznictwo wciąż pozostawiają wiele swobody dla nowych linii orzeczniczych.

zdjęcie - (the_title())
  Dlatego warto stale śledzić wszystkie sprawy, w których decydują się losy ustanowienia prawa służebności przesyłu, bo jest to zagadnienie, które śmiało można określić jako żywe.

  To, co najbardziej interesuje właścicieli nieruchomości w kontekście służebności przesyłu to oczywiście korzyści majątkowe wynikające z ustanowienia tego prawa. Trzeba mieć świadomość tego, że zgodnie z prawem wynagrodzenia za służebność przesyłu po prostu się należy właścicielowi nieruchomości.

  Co więcej w związku z faktem, że przepis kodeksu cywilnego ustanawiający służebność przesyłu jest stosunkowo młodym przepisem wszedł on bowiem w życie w roku 2008, to dla wielu urządzeń przesyłowych było to czas, kiedy były one na danej nieruchomości od wielu lat.

  Dlatego też możliwe jest uzyskanie odszkodowania za czas użytkowania danej nieruchomości bez umowy. Tak zwane bezumowne użytkowanie jest zatem okresem, który dla właściciela nieruchomości jest czasem bez korzyści za daną nieruchomość.

  Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno wynagrodzenie za użytkowanie bezumowne, jak i odszkodowanie dotyczą czasu przeszłego z reguły do 10 lat wstecz (zgodnie z okresem przedawnienia) natomiast wszelkie opłaty na przyszłość mogą być ustalane tylko w przypadku ustanowienia służebności przesyłu na danej nieruchomości.

   

  W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy m.in: szkolenie ze służebności przesyłu, odprawy celne szkolenie, prawo pracy szkolenie, incoterms 2010 szkolenie. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

   

  Jednocześnie trzeba wskazać, że korzyści takie można osiągnąć tylko w przypadku, kiedy nie została wyrażona zgoda na bezpłatne korzystanie z danej nieruchomości.

  Warto przy tym zaznaczyć, że ustanowienie służebności przesyłu może mieć miejsce zarówno odpłatnie, jak i bezpłatnie.

  Innymi słowy właściciel nieruchomości może domagać się odpowiednich korzyści majątkowych od przedsiębiorcy przesyłowego, ale istnieje możliwość by takiego roszczenia nie składać.

  W praktyce jednak trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek chciał rezygnować z możliwości uzyskanie dodatkowych dochodów z tytułu tego, że ktoś częściowo będzie mógł korzystać z naszej działki.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  Zapraszamy do naszej

  gamma Wiki +

  Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
  Raporty HR
  Raporty HR

  Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

  Video
  Video

  Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

  Audio
  Audio

  Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

  Artykuły
  Artykuły

  Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108


  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.