Znakowanie opakowań

Znakowania opakowań produktów leczniczych, zwane inaczej serializacją leków zacznie w Polsce obowiązywać od dnia 9 lutego 2019 r. Związane jest to z koniecznością dostosowania polskich przepisów do obowiązującego w Unii Europejskiej rozporządzenia. Na czym konkretnie polega znakowanie produktów leczniczych i jakie znaczenie ma to dla konsumenta?

zdjęcie - (the_title())


Znakowanie opakowań

Znakowania opakowań produktów leczniczych, zwane inaczej serializacją leków zacznie w Polsce obowiązywać od dnia 9 lutego 2019 r. Związane jest to z koniecznością dostosowania polskich przepisów do obowiązującego w Unii Europejskiej rozporządzenia.

Na czym konkretnie polega znakowanie produktów leczniczych i jakie znaczenie ma to dla konsumenta?

Zgodnie z nowym prawem każde opakowanie produktu leczniczego będzie musiało zawierać dwa rodzaje zabezpieczeń. Pierwsze z nich umożliwić ma sprawdzenie, czy opakowanie było wcześniej otwierane albo w jakikolwiek sposób naruszone na wcześniejszych etapach dystrybucji.

Będzie można tym samym wyeliminować ryzyko, że zawartość opakowania została podmieniona lub że jest ono wykorzystywane ponownie, tym razem z zawartością niepochodzącą z legalnego źródła.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

SZKOLENIA DLA FIRM FARMACEUTYCZNYCH


Oferujemy wysoki standard prowadzonych szkoleń farmaceutycznych oraz wysoki poziom merytoryczny. Nasi eksperci są praktykami z wieloletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej, opartym na bogatym przygotowaniu merytorycznym. 

Dotychczas zaufało nam już kilkadziesiąt firm z branży farmaceutycznej!

Poznaj nasze szkolenia:

Drugim zabezpieczeniem jest umieszczenie na opakowaniu specjalnego kodu 2D, służącego do zidentyfikowania podstawowych informacji dotyczących danej partii leku i danego opakowania.

Informacje te to między innymi numer serii, data produkcji, data ważności i tym podobne. Kod odczytać będzie można przy pomocy specjalnego skanera i sprawdzić, czy dane w nim zawarte są zgodne ze stanem rzeczywistym a tym samym – czy lek pochodzi z legalnego, dopuszczonego do sprzedaży źródła.

Co serializacja leków oznacza w praktyce dla konsumenta? Przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa.

Zajrzyj do strefy wiedzy po więcej artykułów z tematów:

Leki przeterminowane bądź podrobione, pochodzące z nielegalnych źródeł będzie można zidentyfikować i wycofać na różnych etapach dystrybucji – możliwość taką mieć będą między innymi osoby zatrudnione w hurtowniach, pracownicy aptek czy inne osoby upoważnione do wydawania leków pacjentom.

W połączeniu z istniejącymi bazami danych, w których gromadzone są informacje o wszystkich produktach o działaniu leczniczym, jakie dopuszczone są do sprzedaży na europejskim rynku pozwoli to na skuteczną walkę z podmiotami zajmującymi się produkcją i sprzedażą niepełnowartościowych, a często wręcz szkodliwych środków, a następnie całkowite ich wyeliminowanie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.