Zniesienie służebności przesyłu

Poznawanie swoich praw w zakresie gospodarki nieruchomościami, budownictwa i innych dziedzin umożliwiają doskonale prowadzone kury edukacyjne! Szkolenia prawo budowlane to proste narzędzie dla zdobycia praktycznej i przydatnej wiedzy!
Gamma - Zniesienie służebności przesyłu

  Służebność może zostać ustanowiona na szereg sposobów. Ważną kwestią pozostaje jednak fakt, iż możliwe jest również zniesienie ustanowionej służebności. Zgodnie z artykułem 294 Kodeksu Cywilnego, właściciel nieruchomości obciążonej ma prawo żądać zniesienia służebności gruntowej, szczególnie gdy wykonywanie służebności pozostaje wyjątkowo uciążliwe dla posiadacza obciążonego gruntu, a jednocześnie nie jest obligatoryjna dla poprawnego korzystania z nieruchomości obciążającej. Artykuł 3054 Kodeksu Cywilnego wyraźnie wskazuje, iż w kwestii zniesienia szczególnego rodzaju służebności – służebności przesyłu, zastosowanie mają ogólne przepisy odnoszące się pierwotnie do służebności gruntowych. Zniesienie służebności może się odbyć za wynagrodzeniem lub nie. Przesłanką dla złożenia pozwu o zniesienie służebności przesyłu pozostaje sytuacja, w której to doszło do tak znacznych zmiana stosunków realizacji służebności, iż stała się ona szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążone. Najczęściej ta uciążliwość tyczy się realizacji celów gospodarczych w obrębie danej nieruchomości.

   

  Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

   

  W takiej to sytuacji możliwe jest ubieganie się o zniesienie służebności, o ile brak jej wykonywania przyniósłby nieruchomości władnącej niewspółmierny uszczerbek i w konsekwencji np. ograniczenie dostaw prądu dla tysięcy gospodarstw domowych.

  Poznaj prawo! Szkolenia służebność przesyłu to doskonały sposób, aby zapoznać się z praktyczną wiedzą odnośnie służebności gruntowych, osobowych oraz wyjątkowych w swej formie służebności przesyłu!

  Jedną z dróg dla wygaśnięcia służebności przesyłu jest jej nie wykonywanie przez nieruchomość władnącą (np. dostawcę prądu) przez okres 10 lat. W tym przypadku konieczne jest wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia służebności.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

  W artykule 295 Kodeksu Cywilnego opisano, iż właściciel nieruchomości obciążonej może żądać nieodpłatnego zniesienia służebności przesyłu.

  Po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego można na jego podstawie usunąć wpis z księgi wieczystej o istniejącej służebności przesyłu. W tym przypadku właściciel nieruchomości władnącej zobowiązuje się do całkowitego usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych na swój koszt.
  W przypadkach, w których uszczerbek nieruchomości władnącej byłby niewspółmierny sąd może nie przychylić się do wniosku o uchylenie służebności przesyłu. Sprawy te są badane indywidualnie i często lepszym, i szybszym posunięciem jest polubowne dogadanie zmian w wykonywaniu służebności.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.