10 zasad dobrego szefa oraz jak je wykształcić u siebie!

Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą nawet dla naturalnych liderów. Nieraz bowiem okazuje się, że gdzieś, któraś nasza cecha kierownika nie jest do końca wykształcona. Co to jednak w zasadzie w ogóle oznacza? Czyżbyśmy mogli wyróżnić jakieś ogólne zasady bycia kierownikiem?

25 marca 2019
zdjęcie - 10 zasad dobrego szefa oraz jak je wykształcić u siebie!

 10 zasad dobrego szefa oraz jak je wykształcić u siebie!

Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą nawet dla naturalnych liderów. Nieraz bowiem okazuje się, że gdzieś, któraś nasza cecha kierownika nie jest do końca wykształcona. Co to jednak w zasadzie w ogóle oznacza? Czyżbyśmy mogli wyróżnić jakieś ogólne zasady bycia kierownikiem?

Cechy dobrego kierownika

Generalnie tak - istnieje coś takiego jak cechy osobowości kierownika czy cechy lidera grupy. Warto zresztą spojrzeć na naturalnie wyłaniających się liderów z różnych grup. Jacy oni są? Czy przypadkiem nie posiadają dość dobrze rozwiniętych niektórych cech? Oczywiście, że posiadają.

Jak zatem prezentują się takie cechy dobrego kierownika?

 1. Opanowanie
  Bez wątpienia podstawową cechą każdego dobrego kierownika jest opanowanie - umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach stresowych, możliwość podjęcia wtedy decyzji.

 2. Komunikatywność i umiejętne motywowanie
  Oczywiście dobry kierownik powinien także umieć motywować ludzi i generalnie rozmawiać z nimi. Oznacza to też, że powinien się na nich znać - wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z daną osobą, jak ją zmotywować. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że niektórzy wolą sobie dłużej pogadać, inni zaś raczej preferują szybkie i konkretne rozmowy. Ponadto niektórzy wolą mocną motywację, niczym w sporcie, inni zaś lepiej reagują na delikatne pochwały.

 3. Rozwiązywanie konfliktów i sprawiedliwość
  Szef powinien również umieć zapobiegać konfliktom w grupie, a jeśli już się pojawiły, to rozwiązywać je, jednak dbając oczywiście o sprawiedliwość i nie kierując się osobistymi preferencjami.

 4. Sprawne zarządzanie czasem, punktualność
  Cechy dobrego kierownika to właśnie także umiejętność organizacji swojego czasu oraz czasu podwładnych a także punktualność.

 5. Konsekwencja w działaniu
  Cechą lidera grupy jest również pewna konsekwencja w działaniu - jeśli już coś zaczęliśmy jako grupa, jest to decyzja odpowiedzialna i z myśleniem wprzód - nie zmieniamy jej co chwila.

 6. Rozwijanie swoich kompetencji
  Oczywiście nikt także nie będzie szanował szefa, który tylko każe się doszkalać innym, sam natomiast dużo ze sobą nie robi. To jak słynna maksyma "za mną" zamiast "naprzód". Jeśli szef będzie dbał o kształcenie siebie, na pewno zadbają o to również i pracownicy.

 7. Gotowość do pomocy
  Cechą lidera grupy jest także gotowość do pomocy. Kierownik powinien choćby i mniej więcej być zorientowany, co się dzieje wśród podwładnych, czy ktoś nie ma kłopotów rodzinnych itp.

 8. Pokora
  Cechą dobrego kierownika jest także niewątpliwie umiejętność przyznania się do błędu - to wywołuje większy szacunek u pracowników niż fałszywa buta.

 9. Dobrze oddelegowane zadania
  Kierownik niewątpliwie także powinien umieć sprawnie zarządzać oddelegowywaniem zadań. Wracamy tu znowu do jednej sprawy - otóż cechą lidera grupy jest umiejętność rozpoznania talentów i sprawne zarządzanie ludźmi.

 10. Dbanie o atmosferę w pracy
  Na koniec trzeba jeszcze poruszyć trochę zagadnienie atmosfery w pracy. Oczywiście szef musi być stanowczy i dbać o dyscyplinę, niemniej jednak sama atmosfera powinna być przyjemna.


Cechy dobrego kierownika - jedno z ważniejszych szkoleń

Dlaczego to jest tak ważne, aby w pracy mieć dobrych kierowników? Otóż coraz więcej osób wybiera daną pracę nie tylko pod kątem zarobków, ale także właśnie atmosfery w pracy. Innymi słowy jeśli zainwestujemy w dobrego kierownika, to na pewno też nie tylko znajdziemy dobrych pracowników, lecz również kierownik znajdzie talenty i zmotywuje tych pracowników, których już mamy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy managerów i liderów na szkolenie recognition. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.


Warto zatem nawet naprawdę dobrych kierowników, posłać dodatkowo na szkolenie z zakresu cech lidera grupy czy cech dobrego kierownika. Dzięki temu jeszcze bardziej rozwiną oni w sobie te talenty i wrodzone umiejętności menedżerskie a my zyskamy wspaniałych negocjatorów, mediatorów i przywódców. Oczywiści jako kierownicy sami powinniśmy iść na takie szkolenia, nie tylko po to, aby rozwinąć swoje umiejętności, lecz również aby pokazać innym, że to naprawdę się opłaca i przynosi dobre efekty!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.