10 zasad dobrego szefa oraz jak je wykształcić u siebie!

Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą nawet dla naturalnych liderów. Nieraz bowiem okazuje się, że gdzieś, któraś nasza cecha kierownika nie jest do końca wykształcona. Co to jednak w zasadzie w ogóle oznacza? Czyżbyśmy mogli wyróżnić jakieś ogólne zasady bycia kierownikiem?

zdjęcie - (the_title())

 
10 zasad dobrego szefa oraz jak je wykształcić u siebie!

Bycie kierownikiem nie jest prostą sprawą nawet dla naturalnych liderów. Nieraz bowiem okazuje się, że gdzieś, któraś nasza cecha kierownika nie jest do końca wykształcona. Co to jednak w zasadzie w ogóle oznacza? Czyżbyśmy mogli wyróżnić jakieś ogólne zasady bycia kierownikiem?

Cechy dobrego kierownika

Generalnie tak - istnieje coś takiego jak cechy osobowości kierownika czy cechy lidera grupy. Warto zresztą spojrzeć na naturalnie wyłaniających się liderów z różnych grup. Jacy oni są? Czy przypadkiem nie posiadają dość dobrze rozwiniętych niektórych cech? Oczywiście, że posiadają.

Jak zatem prezentują się takie cechy dobrego kierownika?

  1. Opanowanie
    Bez wątpienia podstawową cechą każdego dobrego kierownika jest opanowanie - umiejętność zachowania zimnej krwi w sytuacjach stresowych, możliwość podjęcia wtedy decyzji.

  2. Komunikatywność i umiejętne motywowanie
    Oczywiście dobry kierownik powinien także umieć motywować ludzi i generalnie rozmawiać z nimi. Oznacza to też, że powinien się na nich znać - wiedzieć, w jaki sposób rozmawiać z daną osobą, jak ją zmotywować. Nie jest przecież żadną tajemnicą, że niektórzy wolą sobie dłużej pogadać, inni zaś raczej preferują szybkie i konkretne rozmowy. Ponadto niektórzy wolą mocną motywację, niczym w sporcie, inni zaś lepiej reagują na delikatne pochwały.

  3. Rozwiązywanie konfliktów i sprawiedliwość
    Szef powinien również umieć zapobiegać konfliktom w grupie, a jeśli już się pojawiły, to rozwiązywać je, jednak dbając oczywiście o sprawiedliwość i nie kierując się osobistymi preferencjami.

  4. Sprawne zarządzanie czasem, punktualność
    Cechy dobrego kierownika to właśnie także umiejętność organizacji swojego czasu oraz czasu podwładnych a także punktualność.

  5. Konsekwencja w działaniu
    Cechą lidera grupy jest również pewna konsekwencja w działaniu - jeśli już coś zaczęliśmy jako grupa, jest to decyzja odpowiedzialna i z myśleniem wprzód - nie zmieniamy jej co chwila.

  6. Rozwijanie swoich kompetencji
    Oczywiście nikt także nie będzie szanował szefa, który tylko każe się doszkalać innym, sam natomiast dużo ze sobą nie robi. To jak słynna maksyma "za mną" zamiast "naprzód". Jeśli szef będzie dbał o kształcenie siebie, na pewno zadbają o to również i pracownicy.

  7. Gotowość do pomocy
    Cechą lidera grupy jest także gotowość do pomocy. Kierownik powinien choćby i mniej więcej być zorientowany, co się dzieje wśród podwładnych, czy ktoś nie ma kłopotów rodzinnych itp.

  8. Pokora
    Cechą dobrego kierownika jest także niewątpliwie umiejętność przyznania się do błędu - to wywołuje większy szacunek u pracowników niż fałszywa buta.

  9. Dobrze oddelegowane zadania
    Kierownik niewątpliwie także powinien umieć sprawnie zarządzać oddelegowywaniem zadań. Wracamy tu znowu do jednej sprawy - otóż cechą lidera grupy jest umiejętność rozpoznania talentów i sprawne zarządzanie ludźmi.

  10. Dbanie o atmosferę w pracy
    Na koniec trzeba jeszcze poruszyć trochę zagadnienie atmosfery w pracy. Oczywiście szef musi być stanowczy i dbać o dyscyplinę, niemniej jednak sama atmosfera powinna być przyjemna.


Cechy dobrego kierownika - jedno z ważniejszych szkoleń

Dlaczego to jest tak ważne, aby w pracy mieć dobrych kierowników? Otóż coraz więcej osób wybiera daną pracę nie tylko pod kątem zarobków, ale także właśnie atmosfery w pracy. Innymi słowy jeśli zainwestujemy w dobrego kierownika, to na pewno też nie tylko znajdziemy dobrych pracowników, lecz również kierownik znajdzie talenty i zmotywuje tych pracowników, których już mamy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.


Warto zatem nawet naprawdę dobrych kierowników, posłać dodatkowo na szkolenie z zakresu cech lidera grupy czy cech dobrego kierownika. Dzięki temu jeszcze bardziej rozwiną oni w sobie te talenty i wrodzone umiejętności menedżerskie a my zyskamy wspaniałych negocjatorów, mediatorów i przywódców. Oczywiści jako kierownicy sami powinniśmy iść na takie szkolenia, nie tylko po to, aby rozwinąć swoje umiejętności, lecz również aby pokazać innym, że to naprawdę się opłaca i przynosi dobre efekty!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.