Zarządzanie czasem w pracy nie należy do najprostszych. Wymaga przede wszystkim dużej mobilizacji i nastawienia na osiąganie celów, ale przede wszystkim, pewnych bardzo konkretnych umiejętności.
O tym, że czas jest dla nas niezwykle cenny wie chyba każdy. Jednakże, natłok obowiązków, krótkie terminy realizacji tych zadań, a także własne potrzeby sprawiają, że w przypadku złego zarządzania czasem nie jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczonych celów na czas.
Wówczas zwykle rodzi się niezadowolenie, frustracja, zmniejsza się samoocena, pojawia się zupełnie niepotrzebny nikomu stres, a zadowolenie z pracy maleje. Aby temu zapobiec, wystarczy odpowiednio podejść do tematu i nauczyć się w odpowiedni sposób zarządzać swoi czasem i swoimi zadaniami w czasie.
Podstawową rzeczą jest, aby zaplanować swoje działania. Ułożenie planu, w jaki sposób zrealizować swój cel, jakimi krokami do niego dojść, a także jak dużo czasu powinniśmy poświęcić na poszczególne etapy to absolutnie najważniejsza sprawa w zarządzaniu czasem.
Jedynie mając ułożony plan, jak działać, będziemy wiedzieć w jaki sposób osiągnąć cel, monitorować postępy i reagować od razu, kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek problemy. Dzięki temu skutecznie zmniejszymy stres, jaki może towarzyszyć problemom z realizacją zadań, przygotować się na ewentualne konsekwencje, uprzedzić o problemach przełożonych i, być może, wspólnie znaleźć sposób na rozwiązanie problemów.
Warto również pamiętać, by nie skupiać się na zbyt wielu rzeczach na raz. Choć praca wymaga często od nas wielozadaniowości i podzielności uwagi, to nie można poświęcać się zbyt wielu sprawom na raz, bo może umknąć nam kilka naprawdę istotnych kwestii. Warto stworzyć listę zadań i określić stopień ich ważności.
Zadania ważne, do zrobienia na już, ważne do zrobienia na potem, mniej ważne do zrobienia na już i mniej ważne do zrobienia na potem. Zaczynamy od realizacji zadań ważnych, które są do zrobienia na już. Później powinny być realizowane zadania ważne do zrobienia na potem. Dopiero później można skoncentrować się na zadaniach mniej ważnych.