Jak motywować zespół

Miałeś kiedyś możliwość pracować z zespole jako jego członek? A może od razu zostałeś rzucony na głęboką wodę i od razu masz nim kierować? Nie wiesz jak motywować zespół do efektywnej pracy? Pamiętaj, że zespół to grupa ludzi o różnych osobowościach. Znajdzie się w nim zarówno samozwańczy wódz, naśladowca, potakiwacz, rzetelny robotnik, prawdziwy lider, jak i totalny olewacz (określenia stworzone na potrzeby tego artykułu, jednak dobre oddają role poszczególnych osób w grupie). 
Gamma - Jak motywować zespół
   
  Miałeś kiedyś możliwość pracować z zespole jako jego członek? A może od razu zostałeś rzucony na głęboką wodę i od razu masz nim kierować? Nie wiesz jak motywować zespół do efektywnej pracy?
   
  Pamiętaj, że zespół to grupa ludzi o różnych osobowościach. Znajdzie się w nim zarówno samozwańczy wódz, naśladowca, potakiwacz, rzetelny robotnik, prawdziwy lider, jak i totalny olewacz (określenia stworzone na potrzeby tego artykułu, jednak dobre oddają role poszczególnych osób w grupie). Zadaniem zaś szefa zespołu jest takie pokierowanie tym zlepkiem osobowości, by były one w stanie wykonać zadanie, które zostało powierzone zespołowi. Metody na pracę z grupą są różne, teorii naukowych na ten temat też stworzono wiele. Jak nie zagubić się zatem w ich gąszczu?

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Jak w każdej dziedzinie przyda się tu zdrowy rozsądek. Przede wszystkim, by dobre kierować zespołem należy go najpierw poznać i określić, kto jaką w nim pełni funkcję. Co innego bowiem sprawi, że samozwańczy wódz będzie dawał z siebie wszystko, co innego natomiast zmotywuje rzetelnego robotnika. I tak jednym wystarczy uznanie i uścisk ręki, docenienie tego co robią, inni natomiast potrzebować mogą np. szkolenia dotyczącego tematu, którym się zespół zajmuje (mają np. braki w wiedzy).
   
  A może się też okazać, że któryś z członków potrzebuje Twojego wstawiennictwa (ma dobre pomysły, ale nie mogą się one przebić, bo samozwańczy wódz ma inne plany i wizję). Takie indywidualne podejście daje dużo lepsze rezultaty, niż odgórne ustalanie motywatorów dla całej grupy. Często nie wystarczy samo ustalenie motywatora końcowego (np. premii po wykonaniu zadania), już w trakcie może się bowiem okazać, że zespół jest skutecznie demotywowany, np. przez braki wiedzy merytorycznej, więc choćby i ta premia była kosmiczna nie będzie w ich zasięgu – co dodatkowo ich zdemotywuje i sfrustruje.
   
  Ponieważ dziedzina zarządzania ludźmi jest dość płynna i intuicyjna warto wciąż się dokształcać i brać udział w warsztatach czy szkoleniach dedykowanych kadrze zarządzającej, z pewnością znajdą się tam też tematy związane z motywacją.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.