Wydawało się, że wszystko idzie świetnie. Twój zespół jak dotąd działał sprawnie, czego się podjął to wykonywał, cele realizował, projekty dowoził. I nagle, coś się zepsuło. Zapewne na początku były to niezauważalne, drobne potknięcia, spadek energii i zaangażowania. Być może tłumaczyłeś to sobie tym, że dopiero co skończył się wyczerpujący projekt i ludzie muszą odpocząć. Może liczyłeś, że po urlopach, weekendzie czy świętach wszystko wróci na właściwe tory.
Niestety problem tylko się pogłębia. Najwyższy czas więc zacząć działać – jeśli chwila odpoczynku nie zadziałała, samo się już nie naprawi.
Kierowanie zespołem to nie tylko rozdzielanie zadań i rozliczanie z ich wykonania, to także dbanie o to, by każdy trybik działał jak należy. Pamiętaj bowiem, że zespół/grupa jest tak mocna jak jego najsłabsze ogniwo. Jeżeli ktoś ma gorszy okres, pracy nie wykonuje jak należy to reszta zespołu musi tę pracę poprawiać lub wykonać za tę osobę. Co w takiej sytuacji powinien zrobić kierownik?
Po pierwsze zidentyfikować problem, znaleźć to najsłabsze ogniwo. W żadnym wypadku nie można obwiniać całego zespołu. Po pierwsze będzie to absolutnie niesprawiedliwe, żeby stosować odpowiedzialność zbiorową, po drugie działa to niesamowicie demotywująco, a po trzecie zwiększa to ryzyko napiętnowania słabszego (chwilowo) ogniwa przez resztę grupy. Kiedy już wiesz w czym/kim leży problem, możesz zacząć działać konkretniej.
Czasami wystarczy taką osobę wysłać na urlop, czasem może potrzebować dodatkowego szkolenia z tematyki projektu (może zwyczajnie mieć braki merytoryczne), a może potrzebuje specjalnego sprzętu czy oprogramowania, które znacznie ułatwi pracę? Do tematu powinieneś podejść indywidualnie i sprawiedliwie.
A sprawiedliwość nie polega na tym, żeby dać wszystkim po równo, ale każdemu według potrzeb. To samo tyczy się motywatorów. Jeżeli masz problem z wyczuciem co komu jest w danej chwili potrzebne, spróbuj rozwinąć także swoje kompetencje by lepiej kierować grupą. W tym zakresie z pewnością pomogą Ci odpowiednie warsztaty czy praktyczne szkolenia.