Komunikacja interpersonalna

Jak ważna jest komunikacja? Bardzo ważna choć może nie każdy zadaje sobie z tego sprawę. Oczywiście w życiu codziennym korzystamy z niej instynktownie, rozmawiając z osobami, z którymi nasze życie ma coś wspólnego. Jednakże w przypadku firm, sprawa jest zgoła odmienna. Tutaj rozmowa bardzo często sprawia nam trudność, gdyż nie wiemy np. jak zwracać się do osób na wyższych stanowiskach lub tez sam ten kontakt jest bardzo ograniczony. 

   
  Jak ważna jest komunikacja? Bardzo ważna choć może nie każdy zadaje sobie z tego sprawę. Oczywiście w życiu codziennym korzystamy z niej instynktownie, rozmawiając z osobami, z którymi nasze życie ma coś wspólnego. Jednakże w przypadku firm, sprawa jest zgoła odmienna. Tutaj rozmowa bardzo często sprawia nam trudność, gdyż nie wiemy np. jak zwracać się do osób na wyższych stanowiskach lub tez sam ten kontakt jest bardzo ograniczony.

  Z punktu widzenia psychologii komunikacja interpersonalna to proces, dzięki któremu dana jednostka przekazuje i otrzymuje informacje w bezpośrednim kontakcie z daną konkretną osobą.
   
  To stwierdzenie jest bardzo kluczowe, gdyż mamy pewność że druga strona nas słucha i wykona otrzymane informacje. Jest to także o wiele szybsza forma rozmowy, niż stosowanie nawet nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

  Kwestia komunikacji w przedsiębiorstwa zajmuje kluczowe miejsce w funkcjonowaniu organizacji. Często jednak jest niedoceniana i pomijana, a przez to zostaje utrudnione przekazanie informacji między np. dwoma komórkami. Przejdźmy więc do zalet komunikacji interpersonalnej.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

  Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

  Możemy tutaj wymienić m. in. relatywnie dużą szybkość pod warunkiem, że dana osoba jest w naszym otoczeniu. Przekazanie informacji w sposób konkretny, czasem z dodatkiem emocji oraz tonu głosu skutkuje lepszy wpływ na drugą osobę. Kolejnym aspektem jest wygoda, jak i pewność, że dany rozmówca otrzymał naszą wiadomość.

  Z drugiej strony taka forma rozmowy niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Wykluczając aspekt poprawnej wymowy, może dojść do nie zapamiętanie przez drugą osobę informacji, która jej przekażemy.
   
  Ponadto trudno jest udowodnić co się powiedziało (lub też nie), co może mieć kluczowe znaczenie dla danej sprawy. Dodatkowo można także zaliczyć tutaj problem, gdy nasz potencjalny rozmówca nie znajduje się w naszym otoczeniu.

  Podsumowując komunikacja interpersonalna to znakomite rozwiązanie dla osób będących w tym samym miejscu. Długie i treściwe informacje lepiej przekazywać na piśmie, by mieć pewność, ze nasz rozmówca nie pomyli się i nie zapomni o żadnym szczególe.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.