Trening asertywności

Nie od dziś wiadomo, że właściwy dobór kadry pracowniczej ma kluczowe znaczenie dla firmy. Przy wyborze pracowników większość pracodawców zwraca uwagę nie tylko na wykształcenie, ale również na doświadczenie zawodowe. Na każdym stanowisku pracy przydatne są nieco inne umiejętności.

zdjęcie - (the_title())

 
Trening asertywności dla pracowników

Nie od dziś wiadomo, że właściwy dobór kadry pracowniczej ma kluczowe znaczenie dla firmy. Przy wyborze pracowników większość pracodawców zwraca uwagę nie tylko na wykształcenie, ale również na doświadczenie zawodowe. Na każdym stanowisku pracy przydatne są nieco inne umiejętności. Nie da się jednak ukryć, że pewna grupa umiejętności to tak zwane umiejętności uniwersalne, które przydadzą się każdemu, bez względu na to czym i w jaki sposób się zajmuje. Do grupy przydatnych cech można zaliczyć chociażby umiejętność radzenia sobie ze stresem, łatwość nawiązywania kontaktów w zespole czy asertywność. Asertywność to nic innego jak umiejętność wyrażania własnego zdania w sposób jasny i nieskrępowany.

Warto również dodać, iż osoba asertywna komunikuje się w sposób pozbawiony jakiejkolwiek agresji. Asertywność nie jest cechą, którą posiada każdy. Na szczęście dzięki regularnemu treningowi możemy się jej nauczyć. Nie da się bowiem ukryć, że asertywność w pracy jest niezwykle przydatna. Przydaje się ona szczególnie na stanowiskach kierowniczych. Osoba kierująca zespołem musi bowiem w stanowczy sposób podejmować decyzje, które nie zawsze spotykają się z pozytywnym odbiorem wśród podwładnych.

Menedżerowie muszą przy tym pamiętać, by w żaden sposób nie naruszyć praw i wolności pracowniczych. Jasny i precyzyjny sposób komunikowania się pozwoli również na uniknięcie konfliktów. Do najniebezpieczniejszych konfliktów należą właśnie konflikty na linii pracownik- przełożony. Z tego też powodu wszyscy menedżerowie powinni przejść trening asertywności. Warto jednak dodać, że trening ten przyda się tak naprawdę każdemu pracownikowi, bez względu na zajmowane stanowisko. Na rynku działa całe mnóstwo firm, które organizują szkolenia pomocne w zdobywaniu umiejętności miękkich. Aby trening był skuteczny, powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę. Bardzo często treningi asertywności prowadzone są przez psychologów czy doradców zawodowych. Szkolenia o asertywności w większości przypadków trafiają w gust pracowników. Tematyka takich szkoleń przeważnie jest bardzo ciekawa. Aby szkolenie odniosło jednak upragniony skutek, powinno być przeprowadzane systematycznie.

Zachowanie asertywne należy bowiem stale ćwiczyć. Nierzadko sytuacje życiowe wzbudzają w nas lęk i agresję. Stajemy się wówczas mniej odporni na krytykę, a nasza samoocena drastycznie spada. Wszystkie wspomniane czynniki mogą sprawiać, że zamiast postawy asertywnej, będziemy reprezentować postawę uległą lub agresywną. Niestety żadna z tych postaw nie jest pożądana w miejscu pracy. Agresja generuje bowiem konflikty i może zaburzać przepływ informacji na różnych szczeblach. Nadmierna uległość może zaś sprawiać, że braknie nam odwagi, by podzielić się z przełożonym błyskotliwą uwagą czy pomysłem.

Postawa asertywna pomoże nam natomiast we właściwy sposób budować relacje z klientem, przełożonym oraz współpracownikami. Podsumowując powyższe rozważania, bez większych trudności można dojść do wniosku, że postawa asertywna jest niezwykle pożądana w miejscu pracy. Trening postawy asertywnej przyda się w każdej firmie, bez względu na przedmiot jej działalności. Nie da się ukryć, że pracownicy wiele dzięki niemu zyskają. Otwarte i precyzyjne komunikowanie swoich potrzeb sprawi, że łatwiej będzie nam się pracowało, a efekty naszej pracy będą większe. Jeśli chcemy, by trening zachowań asertywnych był skuteczny, do jego przeprowadzenia zaprośmy wykwalifikowanego specjalistę. Może to być psycholog lub trener umiejętności interpersonalnych.

Większość firm szkoleniowych działających na rynku zatrudnia tego typu specjalistów. Przy wyborze firmy szkoleniowej warto również pamiętać o tym, by zdecydować się na firmę, która może poszczycić się pozytywnymi opiniami zadowolonych klientów. Firma, którą klienci są zawiedzeni nie będzie raczej dobrym wyborem. Organizując szkolenia warto również pamietać, że nie może to być akcja jednorazowa. Tylko regularne i systematyczne przeprowadzanie szkoleń ma bowiem sens.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.